Online dolandırıcılığa dikkat!

İnternetin yaygın kullanımı ile online dolandırıcılık vakaları da giderek artıyor. Bugün, dolandırıcılığın İngiltere ekonomisine yıllık maliyeti 30 milyon pound. Bu İngiltere’de kişi başı 621 pound’a denk geliyor. İngiltere’de dolandırıcılık ile mücadele eden hükümet ajansı Ulusal Dolandırıcılık kimliği, yayınlandığı şaşırtıcı araştırma ile problemin ölçeğinin altını çizdi. 3.8 milyar pound civarında dolandırıcılık kaybı oldu. Online bankacılık yaklaşık 800 milyon euro’luk kayıp ile en yüksek kayıp sıralamasında başta yer alıyor.

Bu rakamlar online dolandırıcılığın boyutlarını gözler önüne seriyor. Online dolandırıcıların metotları gittikçe karışık hale geliyor, tüketicilerin ve işletmelerin bu suçluların yeni taktiklerine karşı tedbirli davranmaları gerekiyor.

AVG’nin araştırmaları, tüketicileri yalnızca yılbaşında sahte web siteleri ve diğer online dolandırıcılıklar nedeniyle 185 milyon pound kaybettiğini gösteriyor.

AVG Technologies online dolandırıcılığın kurbanı olmanızı önlemek için size ip uçları sunuyor;

1. Bağlanmadan önce: Bir URL tarama aracı edinin, böylece zararlı linklere tıklayarak virüslü web sayfaları ile enfekte olmazsınız. Artık bir sayfanın kötü olup olmadığını onu yüklemeden önce bulmanız gerekiyor. AVG Linkscanner bu işlemi yapıyor, üstelik ücretsiz ve diğer tüm güvenlik sistemleri ile çalışabiliyor.

2. ‘‘S’’e bakın: Web sitelerinin satın alma ve çıkış süreçlerinde sitenin URL’sinde ‘https’’ olduğundan emin olun. ‘‘S’’ güvenlik sağlar. Bir web sitesinin güvenli bölümünde olduğunuzda, tarayıcınızda ya da adres çubuğunda ve sağ alt köşede asma kilit ikonu görürsünüz.

3. Güvenlik yazılımınız güncel olsun: Güvenlik yazılımı sağlayıcınızdan son virüs koruma yazılımı güncellemelerini yaptığınıza emin olun. Bu son derece önemli çünkü dolandırıcılar sık hareket ediyor. Fakat biz güvenlik yazılım şirketleri olarak onlardan bir adım önde olmak için çalışıyoruz. Eğer güncellemelerinizi yapıyorsanız, siz de onlardan bir adım önde olabilirsiniz.

4. Özel bilgilerinizi gizli tutun: Sadece online alışveriş yapmak için özel bir e-mail hesabı oluşturabilirsiniz. Alışveriş için sahip olduğunuz diğer hesaplardan farklı bir şifre kullanın. Online alışveriş e-mail hesabınız hiçbir şekilde sizin günlük, kişisel e-mail hesabınıza bağlı olmamalıdır. Ayrıca online alışverişlerinizin onay ve e-mail onay sayfaları gibi kayıtlarını basın ve muhafaza edin.

5. Şifrelerinizi karıştırın: Her alışveriş hesabı, banka hesabı, kredi kartı hesabı ve e-posta hesabı için benzersiz bir şifreniz olmalı. Bunları yazın ve bilgileri güvenli bir yerde tutun. Her hesap için benzersiz parola hırsızların, kişisel bilgilerinizi çalmalarını zorlaştırır.

Yazan 06 Nisan 2010 Salı. Kategori Güvenlik, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME