Ortadoğu ülkeleri krizden CRM yatırımları ile çıkacak

VikramSuri_AhmetParlakbilekKüresel krizin en zorlu dönemini geride bırakan Ortadoğu bölgesi, krizden çıkış stratejilerini müşterilerin talebini en iyi şekilde yanıtlamak üzerine kurdu. Bölgedeki CRM pazarının 2010 yılında yüzde 30 büyümesi bekleniyor.

Küresel krizde Dubai haricinde ekonomileri fazla küçülmeyen Ortadoğu ülkeleri, büyümeye geçişin beklendiği 2010 yılında, dünya pazarlarında rekabet avantajı kazanmak için müşteri ilişkileri yönetimi (customer relationship management – CRM) teknolojilerine yatırım yapacaklar. CRM endüstrisinin lider firması Sage Software, 2010 yılında bölgedeki CRM pazarının yüzde 30 düzeyinde büyüyeceğini tahmin ediyor. CRM teknolojilerine yönelik ilgi, ağırlıklı olarak kampanya yönetimi, satış ekibi otomasyonu, çağrı merkezi yazılımları olarak görülecek. Krizden çıkış stratejilerini, artan rekabet ortamında müşterilerinin gereksinimlerine anında yanıt verme hedefi etrafında oluşturan Ortadoğu ülkeleri, CRM endüstrisinin en iddialı müşterileri olacak.

Sage Ortadoğu Bölge Direktörü Vikram Suri, büyüme döneminde talep düzeyinde ortaya çıkabilecek artışlara en etkin şekilde yanıt vermeyi hedefleyen firmaların özellikle CRM yatırımlarına hız vermesinin zorunlu olduğunu belirtti. CRM’in krizden çıkış stratejisinde firmaların en önemli silahı olacağını belirten Suri, CRM yazılımlarının iş akışı ve çalışan performansı hakkında ayrıntılı bilgilerin toplanmasını sağladığını, değişen müşteri gereksinimleri ile talep düzeylerini belirleyebildiğini ifade etti. Suri, pazara çıkış kampanyaları için bu bilgilerin müthiş birer kaynak oluşturduğunu söyledi.

İngiltere, Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Doğu’da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Sage, geçtiğimiz finansal yıla ait raporunda devam eden operasyonlardan toplam 1.439,3 milyon £ kazanç gösterdi. Bir önceki sene ise bu rakam 1.247 milyon £ olarak gerçekleşti. Özellikle global ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde, doygun bir pazarda bile yüzde 15,4’lük bir artışın yaşanması firmaların krizden çıkış stratejilerinde CRM’i baş aktörlerden biri olarak gördüklerinin işareti.

Gartner raporları da benzer bir büyümeye işaret ediyor. 2008 yılında 8,9 milyar doları geçtiği söylenen CRM yazılım pazarının toparlanan küresel ekonomi ile beraber 2012 yılında 13,3 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor.

CRM, pazarlama kampanyası yönetimi, satış ekibi otomasyonu, çağrı merkezi operasyonları gibi alanlarda son derece başarılı sonuç veren bir teknoloji. Ayrıca, fırsat yönetimi konusunda sunduğu zengin bilgi hazinesi ile satış ekibini pazarlama departmanlarının en karlı müşteri segmentlerine yönlendiriyor. Müşterinin ilişki sırasındaki deneyimini analiz edebildiği için müşterilerle uzun dönemi kapsayan verimli bir işbirliği sürdürülebilmesine de ortam hazırlıyor.

Türkiye CRM pazarının öncü şirketi Verimax Yazılım’ın Genel Müdürü Ahmet Parlakbilek, krizle birlikte büyük bir değişim geçiren piyasa koşulları ile müşteri taleplerini anlamak ve bunlara en uygun yanıtı geliştirmek için şirketlerin CRM kullanmasının şart olduğunu belirtti. “Artık karşımızda yeni bir tür müşteri var ve biz onunla ilgili elimizdeki her türlü bilgiden maksimum düzeyde yararlanmalıyız” diyen Parlakbilek, dünya CRM pazarının 9 milyar dolarlık bir büyüklükte olduğunu, özellikle Ortadoğu gibi gelişmekte olan ülkelerin yoğun bulunduğu bölgelerde pazarın çok hızlı büyüdüğünü vurguladı.

Özellikle KOBİ’lere yönelik CRM çözümleri pazarının bir numaralı ismi Sage Software’in lider ürünü Sage CRM, satış personeli yönetimi, satış sürecindeki aktivitelerinin ölçümü, tahminlerin izlenmesi, performans takibi ve müşteri desteği konusundaki güçlü yönleri ile dikkat çekiyor. Sage CRM, mobil çözümler, uygulama, verimlilik araçları ve Microsoft Outlook entegrasyonu konusunda kullanıcının gereksinim duyduğu bütün özellikleri sunuyor.

Yazan 04 Şubat 2010 Perşembe. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Ortadoğu ülkeleri krizden CRM yatırımları ile çıkacak”

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME