Otomotiv sektörü Avrupa devleriyle teknolojide aynı dili konuşacak

DSC_4278Türk Telekom Avrupa Otomotiv Endüstrisi’nin ENX sertifikasyonunu alarak dünyada bu sertifikaya sahip 6 operatör arasına girdi. Böylece Türk otomotiv sektörü Avrupa otomotiv sektörü ile aynı iletişim ağına dahil olurken, sertifikalanmış güvenli iletişim sayesinde rekabet avantajı sağlama olanağı doğdu.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, Avrupa Otomotiv Endüstrisi’nin ENX (European Network eXchange) sertifikasyonunu alarak TT ENX hizmetini duyurdu. Alınan bu sertifikasyonla ENX, Türk Telekom’un şebeke iletişiminin yeterlilik seviyesini ve TT ENX hizmetinin sektörel bazda Türkiye ile Avrupa arasında ticaret köprülerinden birisini oluşturabileceğini  onaylamış oldu. TT ENX hizmeti, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliği ile hayata geçiriliyor.

TT ENX, sektör tabanlı güvenli bir VPN (virtual private network) hizmeti sunuyor. Bu hizmetle, Avrupa otomotiv endüstrisi ağı ENX’e bağlı olan Türk otomotivciler, finanstan sigortacılığa, medya ajanslarından reklam ajanslarına uzanan geniş yelpazede yer alan otomotivle ilişkili tüm kurumlarla ve tedarikçilerle, etkin ve güvenli bir şekilde iletişim olanağı bulacaklar.

Dünya devleri arasında
British Telecom, Orange Business Services, T-Systems, Telefonica ve Verizon gibi önde gelen operatörlerin ardından bu hizmeti vermeye başlayan Türk Telekom, bu gelişmeyle dünyada ENX kullanıcılarına iletişim hizmeti sunma onayı alan sınırlı sayıdaki operatörden biri konumuna geldi. ENX kullanan ve sayıları sürekli artan 500’ün üzerindeki otomotiv üreticisi ve tedarikçisi, Avrupa pazarının yanı sıra bir sonraki adımda kapsamı genişletilecek ağ sayesinde bu sertifikadan özellikle rekabet açısından önemli faydalar elde edebilecek.

Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer, toplantıda yaptığı konuşmasında, Türk Telekom’un teknolojiye ve altyapıya yaptığı yatırımlara devam ettiğini belirterek “Türk Telekom olarak, altyapıdan dağıtım ağına, insan kaynaklarından yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine, birçok alanda yatırım yapmaktayız. Bir yandan operasyonel süreçlerimizi iyileştirme ve verimliliği artırma yönünde projelerimizi hayata geçirirken, diğer yandan Ar-Ge ve inovasyona yönelmiş bulunuyoruz. Altyapı gücümüzün ve kalitesinin uluslararası düzeyde onay görmüş olması bizleri mutlu ediyor. Kaliteli altyapımız üzerinden sağlayacağımız hizmetlerin sektörlere değer yaratıyor olması ve onları yurtdışı pazar rekabetinde öne çıkarması bizleri ayrıca sevindiriyor” dedi.

Türk Telekom Satış Başkanı Aydın Çamlıbel ise, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Otomotivle ilgili sektörlerin herhangi bir sistem uyumluluğu kaygısı taşımadan güvenli ve etkin biçimde iletişim kurmasına olanak sağlayan ENX hizmeti, dünyada çok az sayıda operatör tarafından sunulabilen önemli bir katma değerli hizmet olma özelliği taşıyor. Türk Telekom’un böyle bir hizmeti verebiliyor olması hem şirketimiz hem de Türkiye adına son derece heyecan ve gurur verici bir gelişme. TT ENX hizmeti, Türk Telekom’un giderek genişleyen hizmet portföyünde sektörel çözümlere de odaklandığını vurgulamak açısından da iyi bir örnek oluşturuyor.”

Türk Telekom’dan dünya devleriyle yarışan hizmet

ENX Genel Müdürü Lennart Oly, ENX hizmeti ile ilgili olarak “Türk Telekom’un da dünyadaki seçkin iş ortaklarımız arasına katılmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu işbirliği, otomotiv ve ilgili sektörler açısından gerek Avrupa gerekse dünya çapında sunduğumuz hizmetlerin daha da gelişmesine yönelik önemli bir adımı temsil ediyor” dedi.

OSD Genel Sekreteri Dr. Ercan Tezer ise konuyla ilgili olarak “TT ENX hizmeti ile birlikte otomotiv endüstrisi Avrupa Birliği ile uyum sürecinde, lojistik ve iletişim alanında da  entegrasyona ulaşacak.  TT ENX sayesinde kurulacak bağlantı ile yüksek hız ve kapasiteli, güvenli bir iletişim ve özellikle data transferi olanağı sağlanacak. Bu onayla uluslararası arenada rekabet edecek bir hizmet yaratan Türk Telekom, aynı zamanda ENX ile otomotiv sektörüne özel bir iletişim ağı kurmuştur. Bu ağın tüm üyeleri, OSD tarafından işletilecek ENX Business Unit’in onayı ile belirlenecektir” dedi.

TAYSAD Genel Sekreteri Özlem Gülşen de TT ENX hizmeti hakkındaki görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “TAYSAD  üyelerinin uluslararası projelerde  müşterileri  ile  data  transferlerinde   daha  hızlı,  daha  güvenilir  ve  daha  az  maliyetli  ortak  bir  platformda  buluşmalarını  sağlayacak  TT ENX  projesi   otomotiv sanayimiz   açısından    önemli  bir  adımdır.  Türk  Telekom  firmasının  çözüm  ortaklığı  ve  paydaşımız  OSD’nin  işbirliği  ile  hayata  geçirilen  bu  projede  TAYSAD  olarak  yer almamız  üyelerimize  ileriye  dönük  pek çok  avantaj  ve  fırsat  sunacak.  TT ENX projesi   sadece  otomotiv  sanayi  için  değil; diğer  sektörler  açısından  da  faydalanılabilecek,  ülkemiz  ekonomisine   katkıda  bulunacak  bir  projedir.”

Yazan 06 Mart 2010 Cumartesi. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME