Otsimo’ya Almanya’da büyük ödül

 

Öğrenci girişimcilere yönelik dünyadaki en saygın ve en kapsamlı ödül kabul edilen Global Student Entrepreneur Award (GSEA) Frankfurt’ta gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Global girişimcilik ağı Entrepreneurs’ Organization’ın (EO) düzenlediği ödüllerde Türkiye’yi Otsimo isimli girişimiyle Zafer Elcik temsil etti. Otsimo yarışmada, sosyal konularda yüksek etki yaratma ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme potansiyeli taşıyan girişimlere verilen Sosyal Etki Ödülü’ne layık görüldü.

Kardeşinden ilham aldı, eğitimi destekleyen mobil uygulama yarattı

Otsimo, otizmli çocuklar ve aileleri için ücretsiz eğitim materyalleri sunan ve eksik kalan eğitimlerini evde tamamlayarak onları topluma kazandırmayı amaçlayan bir mobil platform. Otsimo Kurucusu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Zafer Elcik otizmli kardeşi Alper’in eğitim hayatındaki zorluklara yakından tanık olduğunu ve uygulamayı geliştirme fikrinin bu şekilde çıktığını söylüyor.

Otizm eğitimini demokratikleştiriyor

Elcik eğitimin otizmli çocuklar için tek umut olduğunun altını çiziyor ve ekliyor: “Otizmli çocuklar eğitimleri sırasında ciddi odaklanma sorunları yaşıyorlar. Kaldı ki, Türkiye’de 352 bin otizmli çocuktan sadece 21 bin 500’ü, yani yüzde 6’sı eğitim alabiliyor. Otizmli çocuklara yönelik eğitim süreçlerini, ücretsiz, reklamsız ve herkesin kullanımına açık bir uygulamaya dönüştürmeyi amaçladık. Bu modelin otizm eğitiminin demokratikleştirilmesi adına oldukça değerli olduğunu düşünüyoruz.”

“Sosyal girişimciliğe yönelik bilinç oluşmasını sağlayacak”

GSEA yarışmasına EO’nun dünya çapındaki 150 şubesi tarafından seçilen projeler katılıyor. Katılım için temel kriter, girişimcilerin öğrencilik döneminde, fiilen çalışan bir girişimi hayata geçirmiş olmaları. Temel amaç ise, bu kişileri dünya çapında görünür kılarak, gençler arasında girişimcilikle ilgili farkındalığın artmasını sağlamak.

Bu doğrultuda Otsimo’yu seçme nedenlerine yönelik bilgi veren EO Türkiye Başkanı Gül Gürer Alimgil, “Tüm dünyadaki girişimciler son birkaç yıldır sosyal girişimcilik alanına bir hayli kafa yoruyor. Kendi projeni hayata geçirirken, toplumun dezavantajlı konumdaki farklı kesimlerine de fayda sağlamayı amaç edinen sosyal girişimcilik kavramı, Türkiye’de henüz neredeyse hiç üzerine eğilmediğimiz bir alan. Otsimo, hem bu yeni kavrama yönelik Türkiye’de bilinç oluşmasını sağlayabilecek bir örnek hem de ülkemizden çıkan başarı hikayeleri arasında yer almaya aday çok güçlü bir iş modeli” dedi.

Türkiye ve ABD’de 11 bin otizmli aileye ulaşıyor

Kurucu Zafer Elcik’in verdiği bilgiye göre, Galata Business Angels’ın yatırımcısı olduğu Otsimo şu an yüzde 70’i Türkiye ve yüzde 30’u Amerika’da olmak üzere 11 bin otizmli ailenin hayatına dokunuyor. Önümüzdeki bir sene içerisinde ise 50 bin kullanıcının uygulamadan faydalanmasını beklediklerini belirtiyor.

Gelecek sene Kanada yolcusu

Otsimo, GSEA başarısı öncesinde, 2016 yılında TÜSİAD tarafından Türkiye’nin En İyi İş Fikri ve University of California, Berkeley tarafından Dünyadaki En Başarılı dördüncü sosyal girişimi seçildi. Elcik, GSEA’da aldığı para ödülü ve mentorluk desteğinin yanı sıra, 2018’de Toronto’da gerçekleştirilecek finallerde jüride yer almaya da hak kazandı.

1.700 kişiyi geçti, EO Türkiye’ye globalden ilk ödülü getirdi

GSEA’ya bu yıl dünyanın dört bir yanından 1.700 girişimci katıldı. 56 ülkeden 56 projenin global finallerde yarışmaya hak kazandığı yarışmada Elcik, ödül alan 6 girişimciden biri oldu. Bu aynı zamanda, GSEA yarışmasına son 5 yıldır katılan EO Türkiye’nin global düzeyde aldığı ilk ödül olma özelliğini taşıyor.

Yazan 17 Mayıs 2017 Çarşamba. Kategori Her Şey!, Manşet, Son Dakika, Uygulamalar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME