Ovi Haritalar 1 haftada 1,4 milyon cihazda

Vanjoki_Anssi_Nokia048_kucukNokia, 21 Ocak’ta tanıttığı, ücretsiz yaya ve araç navigasyonlu yeni “Ovi Haritalar” servisinin, lansmanın ardından yalnızca bir hafta içinde 1,4 milyonun üzerinde cihaza indirildiğini açıkladı. Geçen haftanın sonu itibariyle bir milyonluk rakama erişilmişti.

Nokia Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki, konu hakkında şunları söylüyor: “Günün 24 saati ortalama her saniyede bir yükleme yapılıyor. Ücretsiz yaya ve araç navigasyonunu duyurduğumuzda oyunun kurallarını değiştireceğimizi biliyorduk. Nokia mobil cihazlarını navigasyon için kullanan ve doğal olarak lokasyon odaklı yazılım arayışında olan insanların sayısı, tahminimizden hızlı artıyor.”

Yeni Ovi Haritalar versiyonunun başarısı, Nokia’nın mobil haritalar, navigasyon ve lokasyon tabanlı servislerde pazar lideri olma stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Nokia, NAVTEQ firmasına yaptığı yatırım sayesinde, yaya ve sürücülere yönelik navigasyon servisi için herhangi bir maliyet üstlenmek durumunda kalmıyor ve yeni lokasyon özellikleri, içerik ve servisler sunabileceği büyük bir kullanıcı tabanını hızla aktif hale getiriyor.

Anssi Vanjoki şöyle devam ediyor: “Bu, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerimiz için harika bir haber. Birkaç gün içinde, yeni ve yenilikçi lokasyon uygulamalarını merakla bekleyen 1 milyonu aşkın aktif kullanıcımız oldu. Operatörler için de mevcut ve yeni müşterilere daha fazla sayıda veri planı ve komple navigasyon paketi satmaya yönelik gittikçe büyüyen bir fırsat söz konusu.”

31 Ocak 2010 itibariyle yeni Ovi Haritalar versiyonunu yükleyen ilk beş ülke şöyle: Çin, İtalya, İngiltere, Almanya ve İspanya. Yükleme işleminin yapıldığı ilk beş popüler Nokia cihazı ise şöyle: Nokia 5800 XpressMusic, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia 5230 ve Nokia E72.

Canalys araştırma firmasının başkan yardımcısı ve baş analisti Chris Jones, konuyu şöyle değerlendiriyor: “Mobil telefonlarda GPS navigasyonuna büyük talep var. 2009 sonu itibariyle, mobil telefonlarında GPS navigasyonunu aktif olarak kullanan insan sayısının çoktan 25,9 milyona ulaştığını tahmin ediyoruz.”

Önümüzdeki aydan itibaren, bütün yeni Nokia GPS destekli akıllı telefonlarda yeni Ovi Haritalar versiyonu bulunacak. Bu versiyonda, yerel ülke haritası verileri önceden yüklenmiş olacak. Ayrıca, gelişmiş yaya ve sürücü navigasyonu, Lonely Planet ve Michelin seyahat rehberlerine ücretsiz erişim de sunulacak.

Ovi Haritalar, 180 ülkeyi kapsıyor. 74 ülke için 46 dilde yaya ve araç navigasyonu sunuluyor. 10’u aşkın ülke içinse trafik bilgisi sağlanıyor. Dünya çapında 200’ü aşkın şehir için 6.000’in üzerinde üç boyutlu sınır işareti yer alıyor. Lonely Planet ve Michelin rehberleri, global düzeyde 1.000’den fazla varış noktası hakkında bilgi sunuyor.

Yazan 06 Şubat 2010 Cumartesi. Kategori Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME