Panasonic’in çevreci teknolojisi ile daha az karbon salımı

 Güneş hücresi ve ikincil pillerin kullanımını bir araya getiren sistemleri geliştirmeye devam eden Panasonic’in HIT ( farklı bağlantı noktalı güneş teknolojisi) güneş panelleri ve lityum iyon pilleri açık denizlerde kullanılmaya başlandı.  “EMERALD ACE” isimli okyanus ötesi otomobil taşıma gemisi demirliyken bu pillerle elektrik tedarik ediyor ve geminin dizel güç jeneratörü bu esnada kapatıldığı için karbon salımı azalıyor.

 Panasonic’in çevreci teknolojisi ile donatılan otomobil taşıma gemisinin yapımı tamamlandı. EMERALD ACE adını taşıyan ve suya indirilen gemi, hibrit elektrikli güç kaynağı sistemi ile limanda sıfır karbon salımı yapacak şekilde tasarlandı. Gemiye kurulan elektrikli güç kaynağı sistemi Panasonic’in Ocak 2010’da doğal enerji kullanan bir otomobil gemisi tasarlamak amacıyla Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL) ve Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) şirketleriyle ortaklaşa başlattığı Ar-Ge çalışmalarının sonucunda ortaya çıktı.

 Teknolojinin Ar-Ge çalışmaları Japonya Toprak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı’nın “Yeni Gemilerde Karbon Salınımını Azaltan Teknolojiler Geliştirme Projesi” kapsamında yürütüldü. Çalışmalar ayrıca deniz yaşamını ve deniz çevresini korumaya odaklanan, kâr amacı gütmeyen bir sınıflandırma kuruluşu olan Nippon Kaiji Kyokai (ClassNK) tarafından yürütülen bir araştırma programı tarafından da desteklendi.

EMERALD ACE gemisi, Panasonic’in HIT güneş modülleri (160 KW) ve lityum iyon pilleri (yaklaşık 2.2MWh) ile donatılmış bulunuyor. Panasonic bu sistemle gemilerin dizel güç jeneratörlerinden elde edilen enerjiyi tasarruf ederek kendi karbon salımlarını azaltmalarına imkan veren bir teknoloji oluşturmaya çalışıyor.

Yazan 18 Temmuz 2012 Çarşamba. Kategori Güncel, Manşet, Son Dakika, Yeşil Bilişim. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME