Pardus, Bilgi Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşuyor

Tübitak Uekae bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Linux Kullanıcıları Derneği’nin birlikte düzenlediği “Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2010” etkinliğine sponsor olarak destek verecek. Etkinlik süresince Google’in GSoC programına başvuru koşulları, kariyer olanakları ve nasıl geliştirici olunabileceği konularında bilgiler paylaşılacak. Pardus etkinlik süresince ayrıca  bir atölye çalışmasında öğrencilerle buluşacak..

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Linux Kullanıcıları Derneği’nin birlikte düzenlediği “Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2010” bu yıl da üniversitenin Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Özgür yazılım dünyasının tanınmış ismi Matt Zimmerman’ın da konuk olduğu etkinliğin en ilgi gören katılımcılarından biri Tübitak Uekae bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus olacak. Etkinliğe Kayıt Masası Sponsoru olarak destek veren Pardus, ayrıca geliştiricileri  bir atölye çalışmasıyla öğrencilerle bir araya getiriyor.

Etkinlik kapsamında Cuma günü gerçekleşecek “KDE Programlama” atölyesi ve Cumartesi gerçekleşecek “Pardus ve Nasıl Pardus Geliştiricisi Olunur?”, “Pardus x86-64 Deneyimi: Özgür Yazılım Projelerine Nasıl Katkı Verilir?” ve “Pardus’ta Yazılım Testleri ve Hata Takip Sistemi” başlıklı seminerlere öğrencilerden büyük katılım bekleniyor. Atölye ve seminerlere Pardus geliştiricileri Gökmen Göksel, Gökçen Eraslan, Bahadır Kandemir, ve Semen Cirit ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Anabilim dalı Öğretim üyelerinden, 64 bit Pardus projesinin yürütücüsü Necdet Yücel katılacak.

Etkinlikte özgür yazılımın günümüzde kritik iş uygulamalarından sıradan ofis uygulamalarına kadar her alanda kazandığı önem vurgulanacak.

Pardus Yaz Dönemi Stajı ve GSoC gençleri bekliyor

Pardus etkinlik süresince öğrencilere nasıl geliştirici olunabileceği, Pardus’ta kariyer olanakları, Pardus Yaz dönemi staj başvruları Google Summer of Code programına başvurular hakkında bilgi verecek.

Google’ın, yazılım geliştirmeyle uğraşan öğrencileri açık kaynak dünyasına kazandırmayı amaçladığı küresel Google Summer of Code (CSoC) programında Pardus bu yıl üçüncü kez yer alıyor. GSoC Programı, Pardus projesinde fikirleri ile yer alacak genç yazılım geliştiricilerine kariyerleri açısından önemli fırsatlar ve benzersiz bir deneyim sunacak. Proje için başvurular devam ediyor.

Yazan 05 Nisan 2010 Pazartesi. Kategori Güncel, Kariyer, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME