Pardus üçüncü kez GSoC programına kabul edildi

2pardus-tescilPardus bir kez daha Google’ın, yazılım geliştirmeyle uğraşan öğrencileri açık kaynak dünyasına kazandırmayı amaçladığı küresel Google Summer of Code (CSoC) programında yer almayı başardı. Bu yıl altıncısı düzenlenen programa Pardus üçüncü kez katılıyor.

GSoC’a bu yıl 365 başvuru gerçekleşti ve bunların arasından 150 danışman organizasyon seçilerek programa kabul edildi.

GSoC, daha fazla açık kaynaklı kod elde edilmesi ve herkesin yararına kullanıma açılmasının yanı sıra, genç geliştiricilerin yaz boyunca kendilerini geliştirmeleri ve açık kaynağa katkı vermeye teşvik edilmeleri açısından büyük önem taşıyor. Proje başlangıcından bu yana 300’ün üzerinde açık kaynak projesiyle binlerce öğrenciyi bir araya getirdi ve bu öğrencilerle birlikte milyonlarca satır kod da açık kaynak dünyasına kazandırıldı.

GSoC Programı, Pardus projesinde fikirleri ile yer alacak genç yazılım geliştiricilerine kariyerleri açısından önemli fırsatlar ve benzersiz bir deneyim sunacak. Google, programda belirlenen projede çalışacak öğrencilere maddi olarak destek sağlıyor Geçtiğimiz yıl organizasyon, seçilen her öğrenciye 4500 dolar tutarında fon sağladı.

Proje için başvurular 29 Mart- 9 Nisan tarihleri arasında yapılabilecek.  Öğrenciler organizasyona http://en.pardus-wiki.org/SummerOfCode2010Ideas sayfasında bulunan proje listesinden bir proje belirleyerek başvurabilirler. Her projenin danışmanı öğrenciye 3 aylık sürede her türlü teknik desteği sağlayacak. Bunun için 29 Mart tarihine kadar, http://en.pardus-wiki.org/SummerOfCode2010Ideas sayfasında Pardus proje mentorları ile fikir alışverişinde bulunmak mümkün olacak.

Gelen tüm başvuruları danışmanlar tek tek oylayacak ve en çok oy alan öğrencilerden GSoC’un bu yıl ayıracağı slot sayısı kadarı seçilecek. Sonuçlar 26 Nisan’da açıklanacak.

GSoC’a Pardus projeleri ile katılmaya hak kazanan öğrenciler, 24 Mayıs’ta GSoC projeleri için resmi olarak çalışmaya başlayacaklar. Proje sonuçları 23 Ağustos tarihinde açıklanacak.

Yazan 26 Mart 2010 Cuma. Kategori Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Pardus üçüncü kez GSoC programına kabul edildi”

  1. […] This post was mentioned on Twitter by PC TIME. PC TIME said: Son Dakika: Pardus üçüncü kez GSoC programına kabul edildi http://bit.ly/bPKM2A […]

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME