PlayStation 3 hacklendi mi?

ps 3 hackDaha önce henüz 17 yaşındayken iPhone’u kıran ve bilişim dünyasında adından söz ettiren George Hotz isimli hacker BBC’ ye yaptığı açıklamada Sony Playstation 3′ ü kırdığını söyledi. 3 yıldır piyasada bulunan ve kırılamayan tek oyun konsolu olan Sony Playstation 3 korsan oyun ve yazılımların kullanımına izin vermeyen bir güvenlik alt yapısına sahip olması ile ün yapmıştı. Bu özellikleri ile özelikle oyun üreticilerinden büyük destek alan Sony bu olay üzerine henüz bir açıklama yapmadı.

“Hiç bir cihaz hacklenemez değildir” diyen Hotz geliştirdiği tekniği yakın zamanda internetten yayınlayacağını açıkladı. Sony PS3 üzerindeki çalışmalarına geçtiğimiz yaz başladığını söyleyen Hotz cihazın donanımını yaklaşık 3 hafta inceledikten sonra toplam 5 haftalık bir çalışma ile cihazın kodlarını kırmayı başardığını söyledi.

Hotz geliştirdiği teknik ile ev yapımı yazılımların ve korsan oyunların da artık Sony Playstation 3 üzerinde çalışacağını belirtti. Böylelikle “açık” hale gelen Play Station 3 için Sony firmasının çıkaracağı güncellemeler ile güvenlik seviyelerini artırması bekleniyor.

Diğer yandan internette dolaşan bir dedikodu da bu hack olayının aslında danışıklı dövüş olduğu. Yorumlara göre Sony’ nin birkaç yıl içerisinde ps4’ ü çıkarmayı düşündüğü için yeni konsolun lansmanından önce daha fazla ps3 satmayı hedefledi. Bu yüzden artık korsan koruma sisteminin kırılmasına yardımcı oldu.

Yazan 26 Ocak 2010 Salı. Kategori Donanım, Fotolar, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME