Probil, sanallaştırma ile elektrik faturasını hafifletti

probil_logoMicrosoft Gold Certified iş ortağı Probil, kurumlara önemli maliyet avantajları sunan Microsoft Sunucu Sanallaştırma teknolojisini kendi çözümlerine entegre etti.

Microsoft’un yeni sanallaştırma platformu “Hyper-V”yi kullanan Probil, iş dünyasının önde gelen kurumlarından oluşan müşteri portföyüne daha önce farklı 5 lokasyonda yer alan iştirak şirketleri, iş ortakları ve şubelerindeki 70 sunucu ile hizmet veriyordu. Probil yaptığı bu büyük yatırımla sunucu sayısında % 60 oranda azaltmasının yanı sıra donanım, enerji, yönetim ve bakım maliyetlerinden de yüksek oranda tasarruf elde etti. Şimdi Probil, performanslı, güvenilir ve kesintisiz hizmet veren sınıfının en iyisi olan üst düzey sunucular ile müşterilerinin sanallaştırma ihtiyaçlarını karşılayabildiği gibi fazladan bir kapasiteye de sahip oldu.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı , Probil’in bu atağını şu sözlerle değerlendirdi:

“Microsoft’un sanallaştırma teknolojilerinde uzmanlaşan değerli iş ortaklarımız, kurumlarımıza sundukları çözümlerle özellikle kriz döneminde önemli katma değerler yarattılar. Probil de Microsoft Sanallaştırma Çözümleri’nin maliyet avantajlarını müşterilerimiz lehine en iyi şekilde değerlendiren iş ortaklarımızdan birisidir. Probil’in çeşitli sektörlerden müşterileri arasında ekonomiye büyük katkı sağlayan ve küresel rekabet ortamında fark yaratan önemli markalar da yer alıyor. Bu değerli kurumlara geniş bir BT ürün ve hizmet yelpazesi sunan Probil’in yaptığı sanallaştırma yatırımının Türkiye’de bir ilk olduğu kanısındayım. Microsoft Sanallaştırma teknolojisi Hyper-V’yi çözümlerine entegre ederek müşterilerinin hizmetine sunması nedeniyle Probil yönetimini ve çalışanlarını kutluyorum”.

Türkiye’de bilişim sektöründe hem yerli hem de yabancı sermayeli yatırım  şirketlerinin ortak olduğu tek teknoloji şirketi olan Probil’in iştirakleri ile beraber 450 çalışanı, 6 şubesi ve 44 iş ortağı bulunuyor.

Sanallaştırma Probil’e ne sağladı?

Probil’in  daha önceki yapısında sunucuların lokasyon bazında dağınıklığı, birçok açıdan maliyetleri yükseltirken,  yönetimi de zorlaştırıyordu. Microsoft Sanallaştırma çözümü Hyper-V’yi kendi altyapısına uygulaması ile sunucu yatırımı, işletmesi, bakımı, yönetimi, adaptasyon, eğitim ve güvenlik gibi birçok kalemde maliyetlerin düşürülebileceği ve  verimin daha da artırılabileceğini gören Probil yönetimi, yaptığı analizler sonucu yatırım kararını verdi. Yeni yapıda, sunucu sanallaştırma çalışmalarına ek olarak mevcut lokasyonlarda kullanıcılara hizmet veren sunucuları birleştirirken altyapı iyileştirme çalışmaları da başlatıldı.

Probil CTO’su Necmi Ön Probil’in elde ettiği faydalara değinen konuşmasında :

“Terzi kendi söküğünü dikemez derler ya, bu sefer tersi oldu… Probil olarak müşterilerimize sunduğumuz Sunucu Sanallaştırma çözümünü kendi kurumumuza uyguluyoruz. Hyper-V, donanım maliyetlerini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamakla kalmıyor aynı zamanda bilişim teknolojisine yapılan yatırımların firmaya artan oranda bir katma değer yaratmasına da destek oluyor. Hızlı ve etkin bir şekilde fiziksel ve sanal ortamları yöneterek iş süreçlerini kolaylaştırırken, firma içi kaynakların da daha verimli kullanılmasını sağlıyor” dedi.

Probil bu yatırımla birlikte yönetim ve işletme konularında operasyonel esneklik sağladığı  gibi sunucu barındırma ve geliştirme konularında elde ettiği maliyet avantajlarını da rekabetçi bir şekilde değerlendirme olanağına kavuştu.

Microsoft Sanallaştırma Çözümleri’ni hayata geçiren Probil’in kendisi elektrik tüketiminden yıllık 30 bin TL’lik tasarruf sağlarken, bu yatırımın müşterilere sağlayacağı avantajların daha da yüksek gerçekleşmesi bekleniyor.

Yazan 22 Ocak 2010 Cuma. Kategori Ekonomi, Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME