PTT “Melez Posta” devrini başlatıyor

asdDünyada birçok ülkede örneği bulunan melez posta uygulamasını önümüzdeki aydan itibaren devreye sokacak olan PTT uygulama ile basım ve dağıtımdan kaynaklanan gecikmelerin önüne geçmeyi hedefliyor.

PTT ile gönderi yapacakların elektronik ortamda hazırladıkları belgeleri yine elektronik ortam yoluyla iletmelerine olanak sağlayan sistem ile fatura ve benzeri gönderiler PTT tarafından en yakın merkezde basılarak dağıtılacak. Sistemin uygulanabilmesi için Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Erzurum’da son teknoloji ürünü cihazların bulunduğu merkezler kuruldu.

Testlerinin gerçek posta çekleri ile yapıldığı merkezlerin resmi açılışının nisan ayında yapılması bekleniyor.

PTT’nin tarihinde yaptığı en yüksek bedelli yatırım olduğu vurgulanan melez posta uygulamasının ilk müşterisi de belli oldu. Türk Telekom A.Ş. ile yapılan anlaşma neticesinde önümüzdeki 5 yıl boyunca şirkete ait bütün gönderiler melez posta sistemi ile sahiplerine iletilecek.

Dünyada yaygın şekilde kullanılan melez posta uygulaması ile kuruluşlar elektronik ortamda hazırladıkları belgeleri basmak zorunda kalmadıkları için zamandan ve basım maliyetlerinden tasarruf ediyorlar. Posta şirketi ise belgelerin basımı mümkün olan en yakın merkezde gerçekleştirdiği için nakliye maliyetlerinde büyük bir tasarruf elde etmiş oluyor.

Sistem ile kurum, kuruluş veya kişilerin posta şirketine elektronik ortamda ilettiği broşür, tebrik kartı, banka hesap özeti gibi belgeler toplu gönderim ile varış yerine en yakın merkezde toplanıp, basılıyor ve sahibine iletiliyor.

Ayrıca sistemin getirmiş olduğu bir diğer avantaj ise gönderi sahiplerine gönderiyi eş zamanlı olarak takip etme imkânı da veriyor olması.

Yazan 23 Mart 2010 Salı. Kategori Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME