Red Hat’tan güvenli konteyner inovasyonu

Red Hat sektörün ilk Konteyner Sağlık Endeksi ile güvenilir ve kurumsal sınıf konteynerlere yeni bir standart getiriyor. Konteyner denetleme ve bağımsız yazılım sağlayıcılara araç tedarik desteğini artıran Red Hat, her ölçekte Linux konteyner kurulumu için müşterilerine zenginleştirilmiş güvenilirlik, emniyet ve destek sağlıyor.

Açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat, Inc., kurumsal sınıf Linux konteynerlere yeni bir standart getiren, sektörün ilk Konteyner Sağlık Endeksi’nin (Container Health Index) duyurusunu yaptı. Dünyanın lider kurumsal Linux platformu da dahil olmak üzere Red Hat’in kurumsal sınıf açık kaynak teknolojileri sağlama alanındaki uzmanlık ve deneyimine dayanan Konteyner Sağlık Endeksi, her türlü kurumsal konteyner hizmetine yönelik olarak en kapsamlı görsel detayları sunuyor.  Endeks, Red Hat’in konteynerleştirilmiş ürünlerini ve sertifikalı bağımsız yazılım sağlayıcılardan gelen temel katman konteynerleri sınıflandırıyor. Red Hat, önümüzdeki 90 gün içerisinde 20 bağımsız yazılım sağlayıcıdan gelen konteynerleştirilmiş ürünü sertifikalandırmayı planlıyor.

Konteyner tabanlı uygulamalar üretime girmeye başlasa da her konteynerin oluşturulması ve bakımı aynı olmayabiliyor. Konteynerlerin her birinin başlangıç noktasını Linux temel katmanı oluşturuyor; bir diğer deyişle konteyner görseli yapan her bağımsız yazılım sağlayıcı, Linux içeriklerin dağıtımını yapıyor. Bu konteynerlerin üretim ortamlarında kullanılabilmeleri için bu içeriğin bilinen zaaflardan arındırılması gerekiyor. Birçok Red Hat iş ortağı da dahil olmak üzere diğer şirketler de güvenlik kusurlarını saptamaya yardımcı olan konteyner tarayıcılar sunuyor olsa da Red Hat bundan bir adım daha ileriye giderek kapsamlı bir güvenlik etki ölçümü olan Konteyner Sağlık Endeksinin yanı sıra bilinen güvenlik meselelerine yönelik olarak güncelleştirilmiş konteyner görsellerine erişim sağlıyor.

Lider yazılım güvenlik uzmanlığıyla desteklenen sağlıklı konteynerler
Red Hat’in ürün güvenlik ekibinin araştırma, takip ve müşterilere güvenlikle ilgili meselelerin açıklanması konusunda geniş kapsamlı uzmanlığını temel alan Konteyner Sağlık Endeksi, bu çalışmaları konteyner bakımının güçlüklerini de içerek şekilde genişletiyor. Anlaşılması kolay (A-F arası) bir sınıflandırmayla görsellerin prodüksiyon sistemlerinde nasıl değerlendirileceğine dair detaylar veriyor; sistem, bir konteynerin tüm bileşenlerinde, uygulanmamış güvenlik hatalarının yaşını ve etkisini temel alıyor. Konteynerler, işlevsel açıdan statik içerik kümeleri olduğundan ve sıklıkla güvenlik sorunları çıkabildiği için yaş, kilit bir rol oynuyor; daha yaşlı ve güncel olmayan konteyner görselleri güvenlik açısından daha zayıf (ihmal ve kötü bakım nedeniyle), yeni görseller daha güvenli oluyor.

Konteyner Sağlık Endeksiyle bulunan toplu sıralama puanları, sadece ölçüp değerlendirmenin çok daha ötesine geçiyor. Bir Linux konteyner görselinin neden olduğu etki (veya etkisizliğin) net ve öz bir resmini veriyor. Bu işlemler Red Hat’in Ürün Güvenlik Ekibinin daha güvenli ve kurumsal sınıf açık kaynak yazılımı alanındaki kapsamlı bilgi ve teknik becerileriyle destekleniyor. Konteyner Sağlık Endeksi ile Red Hat’in kurumsal sınıf ürünlerinin bir araya gelişi ve şirketin bağımsız yazılım sağlayıcı ekosistemi, konteynerlerinin daha emniyetli, istikrarlı ve destekli bir şekilde prodüksiyonlarda kullanılabileceğine dair müşterilere güvence veriyor.

Red Hat konteyner kataloğu
Konteyner Sağlık Endeksi, ticari olarak düzenleme yapılmış Linux konteyner görsellerinin bulunması, dağıtılması ve kullanılmasına yönelik bir hizmet olan Red Hat Konteyner Kataloğunun entegre bir parçasıdır.  Kurumsal sınıfta prodüksiyona hazır konteynerler ile bunların potansiyel olarak daha riskli muadilleri ile arasında net bir ayrım yapılmasını sağlayan Red Hat Konteyner Kataloğu, müşterilerin konteyner içerikleri ve aşağıdaki gibi diğer detaylı bilgilerle ilgili kontrol listesine kolayca erişmelerini sağlıyor.

  • Konteyner Sağlık Endeksi, kurumsal kullanıcıların, belli bir görsele ne kadar iyi bakım yapıldığını ve ne kadar güvenli olduğunu hızlıca ölçüp değerlendirmelerini sağlayan basit bir sistemdir.
  • Kapsamlı görsel metadata görsel ismi ve tanımının çok daha ötesine geçerek konteyner tüm paketinin listesinin gösterir, ortam kurar ve kayıt bilgilerini tamamlar.
  • Görsel dokümantasyonu Red Hat OpenShift Konteyner platformu veya Red Hat Satellite ile yapılan dağıtımlar gibi çoklu ortamlarda görsel kullanımın anlaşılmasına yardımcı olur.
  • Görsel danışmanlık belli bir görsel veya içerideki RPM’ler ile ilgili potansiyel sorunlar karşısından kullanıcılara hızlıca uyarı gönderir.

İş ortakları için hazır daha güvenli konteyner inovasyonu
Son on beş yıl içinde Red Hat, kurumsal sınıf yazılımlarda güvenlik saptamalarına yönelik iz takip, gözden geçirme, uyarlama ve dağıtım süreçleri bağlamında birçok iyileştirme yaptı. Red Hat Konteyner Kataloğunun bir parçası olan Konteyner Sağlık Endeksi, görsel ölçme-değerlendirme araçları, API’ler ve otomasyon aracılığıyla bağımsız yazılım sağlayıcıları da kapsayacak bir temel kuruyor ve bu kurumların daha yüksek bir seviyede güvenlik ve süreklilikle konteyner sağlamalarına yardımcı oluyor.

Aporeto; Avi Networks; Black Duck Software; CloudBees; Collabnet; Couchbase; Dynatrace; EnterpriseDB; F5 Networks; GitLab; NGINX; Redis Labs, Inc.; Sonatype; Sysdig; Univa Corporation ilk katılan bağımsız yazılım sağlayıcıları arasında yer alıyor.

Ücretsiz no-cost Red Hat Enterprise Linux Developer Subscription kullanıcıları dahil olmak üzere Red müşterilerinin tümü, Konteyner Sağlık Endeksi’ne şu anda Red Hat Container Catalog‘un entegre bir bileşeni olarak ulaşabiliyor.

Red Hat mühendislik, OpenShift ve yönetimden sorumlu başkan yardımcısı Matthew Hicks  konuyu şöyle değerlendirdi: “Kamu sicil kayıtları ve düzenlenmemiş veri havuzları, bazı bulut yerlisi geliştirmeler ve kavram-kanıtlama projelerinde kullanılabiliyor olsa da, prodüksiyon tüketimi için uygun içerikler veremeyebilir. Konteyner Sağlık Endeksi Red Hat’in birçok sektöre yönelik kurumsal sınıf, açık inovasyon alanındaki on beş yıllık deneyimini yansıtıyor. Burada BT ekiplerinin uyum, entegrasyon ve güvenlik ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak konteyner görsellerini seçebilecekleri net, kısa ve öz bir yolun altı çiziliyor.”

Yazan 09 Mayıs 2017 Salı. Kategori Güncel, İnternet, Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME