RIM firması soruşturma altında

rim-blackberry-logo071Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Blackberry üreticisi Research in Moiton (RIM) firmasına soruşturma açacaklarını açıkladı. Soruşturmanın Motorola’nın yaptığı şikayet doğrultusunda açıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Motorla’nın patent kullanımı ile ilgili yaptığı şikayetler incelenecek ve iddia edildiği gibi bir izinsiz patent kullanımı olup olmadığına karar verilecek.

Cep telefonu üreticisi Motorla, RIM’in ürettiği beş üründe (BlackBerry Pearl, Curve, Bold, Storm ve Tour) kullandığı, kendilerine ait kablosuz iletişim sistemleri yazılımı ve pil kullanımı gibi ürünler için patent ihlali olduğu gerekçesiyle ITC’ye başvurdu.

Söz konusu soruşturma kapsamında RIM firmasının ürettiği beş ürün üzerinde kullanılan kablosuz iletişim sistemleri yazılımı ve pillerin Motorola firmasının sahip olduğu patentlere ait olup olmadığı araştırılacak.

Bu soruşturmanın halen sürmekte olan RIM firmasına yönelik diğer soruşturmaları nasıl etkileyeği de merak konusu. Geçtiğimiz haftalarda fotoğraf makinesi ve kamera üreticisi Kodak, RIM’in ürettiği yeni model Blackberry üzerinde kendilerine ait patentli teknolojinin kullanıldığını iddia etmiş ve  Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) konuyu araştırmaya karar vermişti.

İki davava ile ilgili henüz bir karar açıklamayan  ITC’ nin söz konusu davalara en üst düzey yargıçlarını atadığı ve öncelikli davalar arasında yer verdiği gelen duyumlar arasında.

Yazan 22 Şubat 2010 Pazartesi. Kategori Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME