Rusya’nın Novaya Gazeta gazetesinin web sitesi hacklendi

hackerRusya’nın en çok ziyaret alan bağımsız gazetenin web sitesi, hacker tarafından yapılan saldırı sebebiyle bir hafta süreyle servis dışı olduğu açıklandı.

Novaya Gazeta yazarı Andrei Lipsky, Pazartesi gününün, bilinmeyen bir kaynaktan gelen denial-of-service saldırısının yedinci günü olduğunu söyledi.

Haftada üç kere yayımlanan gazete, durmaksızın Kremlin’i eleştirmesiyle, genellikle üst düzey rüşvet olaylarını, yolsuzlukları detaylı bir şekilde inceleyip, utandırıcı şekilde dile getirmesiyle biliniyor. Gazetenin yazarları daha önceden bir çok kez tacizlere ve saldırılara maruz kaldı, hatta polis tarafından nadiren çözülmüş cinayetlerin kurbanı oldu.

Lipsky, hacker saldırısının arkasında olan kişi hakkındaki tahminini açıklamayı reddetti. “Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin bir amatör ya da holiganlar olmadıkları açıkça ortada. Bu planlanmış bir saldırı. Arkasında kimin olduğunu sadece tahmin edebiliriz.” dedi.

Yetkililer, genelde haftalık 250,000 ziyaret kaydeden  Novaya Gazeta internet sitesinin, denial-of service saldırısı sebebiyle geçtiğimiz Perşembe saniyede 1.5milyon saldırı kaydettiklerini ve bu yüzden sistemlerinin çöktüğünü söyledi.

Yazan 02 Şubat 2010 Salı. Kategori Güvenlik, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME