Sahte Microsoft Outlook güncellemesine dikkat edin!

outlook_trojanŞu sıralar Microsoft Outluk güncellemesi yaparken dikkatli olun! Güvenlik yazılımları firması Panda Labs, kötü niyetli bir spam’ın, sahte Microsoft Güncellemesi uyarısı kullanarak, kullanıcıların bilgisayarlarına trojan yüklediğini tespit etti.

Panda, bir ekran görüntüsüyle gönderdiği e-postada, Microsoft Destek tarafından gönderilmiş gibi gözüken trojan hakkında kullanıcılarını uyardı. Gerçekçi gözüken bir konu ve e-posta görüntüsünün arkasına saklanarak yapılan bu saldırının, Social Engineering saldırılarına çok güzel bir örnek olduğu söylendi.

Dizgi hatasız ve gramatik yanlışsız olmasına rağmen, bu e-posta bazı açık ipuçları da bulunduruyor. Microsoft ya da diğer şirketlerden hiç biri, yama ve günellemeleri kullanıcılarına e-posta eklentisi olarak göndermiyor. Eklenti içeren e-postalara ayrıca dikkat edilmesi gerektiğinden, antivirüs programınız,, eklentiyi indirmenizi kabul etse de, ekte gelen dosyaları Virustotal.com gibi bir ortama yükleyerek, çabuk bir şekilde 40 farklı antivirüs yazılımı tarafından da dosyalarınızın taranmasını sağlayabilirsiniz.

Panda’nın açıklamasına göre, ekte gelen dosyayı zip.’ten çıkarttıktan sonra. .exe dosyasını çalıştırarark bilgisayarınıza Bredolab.Y Trojan’ini yüklemiş oluyorsunuz. Bunlara ek olarak da, rogue antivirüs programı olan SecurityTool’u da bilgisayarınıza yüklüyor.

Yazan 05 Şubat 2010 Cuma. Kategori Güvenlik, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME