Samsung lazer yazıcılarda 1 numara oldu

samsungSamsung, Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Pazarı’nda Dünya Çapında En Büyük Pazar Payına Sahip Oldu.

Samsung Altı Bölgede Çok Fonksiyonlu Yazıcı Sektöründe Büyümeye Stratejik Olarak Odaklanarak Lider Oldu

Tüketici elektronikleri ve bilişim teknolojilerinde lider şirketlerden biri olan Samsung Electronics Co., Ltd., 2009 senesinin üçüncü çeyreğinde çok fonksiyonlu A4 lazer yazıcı pazarında dünya çapında birincilik konumuna oturdu. Samsung’un bu performansında bu hızlı büyüyen pazara stratejik bağlamda odaklanması ve benimsediği yenilikçi yaklaşım rol oynadı.
IDC tarafından gerçekleştirilen Pazar araştırmasından elde edilen bulgulara göre, Samsung Electronics çok fonksiyonlu A4 lazer yazıcı pazarında dünya çağında yüzde 27.3 Pazar payına sahip oldu ve son iki çeyrekte de peşpeşe sektörde liderlik konumunu korudu.

Çok fonksiyonlu tek renkli A4 lazer yazıcılar pazarında, Samsung yüzde 26.5 Pazar payı ile global rekabette rakipleri ile arayı açtı. Coğrafi bazda bakıldığında, Samsung Kuzey Amerika dışındaki tüm bölgelerde Pazar lideri oldu. Samsung Avrupa’da yüzde 29.3, Bağımsız Devletler Topluluğu’nda yüzde 39.9, Çin’de yüzde 20.1, Güneydoğu Asya’da yüzde 4.1, Güney Amerika’da yüzde 34.6 ve Ortadoğu ve Afrika’da da yüzde 40.6 Pazar payına sahip oldu.

Çok fonksiyonlu renkli A4 lazer yazıcılar pazarında da Samsung, Avrupa’da yüzde 36, Güneydoğu Asya’da da yüzde 32.6 Pazar payı ile Pazar lideri oldu. Global Pazar payı yüzde 31.3’e yükselerek, Pazar lideri ile arasındaki farkı iyice kapadı.

Çok fonksiyonlu lazer yazıcılar alanındaki pazar liderliğinin verdiği güçle, Samsung Electronics’in çok fonksiyonlu A4 lazer yazıcı pazarının tamamında birim bazında satışlara dayanan Pazar payı geçen senenin üçüncü çeyreğinde yüzde 15.3 iken, 2009’un üçüncü çeyreğinde yüzde 20.5’e çıktı.

Samsung’un dijital baskı bölümü, pazardaki büyüme potansiyeline bağlı olarak lazer yazıcılara ve özellikle de çok fonksiyonlu lazer yazıcılara stratejik olarak odaklandı. IDC çok fonksiyonlu lazer yazıcılar pazarında bir önceki yıla oranla 2010’da yüzde 18.8’lik bir büyüme gerçekleşeceğini öngörüyor. IDC pazarın yıllık yaklaşık yüzde 12 büyüme hızıyla 2013’e kadar daha da büyüyeceğine inanıyor. Bu büyümenin yüzde 4.7’sinin lazer yazıcılar ve yüzde 3.3’ünün de inkjet (mürekkepli) yazıcıların oluşturması bekleniyor.

Lazer yazıcıların yalnızca işyerlerinde kullanıma yönelik olduğudüşüncesinden uzaklaşan Samsung, lazer yazıcılarda devrim yaparak bu cihazları evlerde de kullanılabilecek kişisel cihazlar haline getirdi. Pazarda yenilikçi yaklaşımları ile öne çıkan Samsung tasarımıyla endüstri standartlarına meydan okuyan kompakt yazıcılar üretti. Bu yazıcı modelleri arasında parlak siyah hatlara sahip, stil yansıtan, kişiselleştirilebilen modeller de var.

Samsung Electronics Türkiye IT Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep,”Samsung pazardaki trende öncülük ederek dijital yazıcı pazarında en hızlı büyümeyi gösteren şirket oldu. Etkileyici performansımız kişisel kompakt lazer yazıcı geliştirme konusundaki yenilikçi yaklaşımımız, bu bağlamdaki liderliğimiz, Microsoft ve EMC gibi teknoloji lideri şirketlerle işbirliğimiz ve kurumsal müşterilerimize güvenilir,
sorunsuz çözümler sunma becerimizden ileri geliyor” dedi.

Samsung hem bireysel, hem de kurumsal kullanıcılara yönelik stratejisinde dengeli bir tutum izliyor. Bireysel kullanıma yönelik lazer yazıcılar pazarının 2009’da gösterdiği düşüşten sonra 2010’da yükselen bir çizgide ilerlemesi bekleniyor. Samsung yeni yılın ilk aylarında pazara bireysel kullanıma yönelik lazer ürünler sunacak ve yüksek hızlı yazıcılar geliştirmeye bağlılığını bu ürünlerle pekiştirecek. Aynı zamanda şirket iş dünyasına yönelik olarak da çözümler üretmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Yazan 10 Aralık 2009 Perşembe. Kategori Donanım, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME