Sanata Doku’z önerme

İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel Sanatlar Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans öğrencisi olup, her biri aynı zamanda sanatın farklı dalları ile ilgilenen dokuz sanatçı, “Doku’z” ismini verdikleri sergileri ile güncel sanat ortamına yeni öneriler getiriyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanan, küratörlüğünü Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. M. Reşat Başar’ın yaptığı, adını doku ile ses çağrışımı yapan ve sergiye katılan dokuz sanatçı sayısından alan “Doku’z” inter-disipliner sergisinde, İstanbul Aydın Üniversitesi Görsel Sanatlar Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans öğrencisi olup, her biri aynı zamanda resim, seramik, grafik, moda ve sinema altyapısına sahip dokuz sanatçı, malzeme hakimiyetinin özel bir örneğini oluşturuyor.

Doku’z sergisinde, Sanatçı Oğul Yaygınoğul; “Kadın Sabahları” adını verdiği videosunda günlük yaşamın açmazlarına göndermede bulunurken; Sanatçı Ayşe Ayyıldız ise, kullandığı malzeme ve seçtiği modellerle oluşturduğu sıra dışı portrelerinin içinde dünya siyaset politikasını eleştiriyor. Bir diğer sanatçı Fatih Yıldırım, portre fotoğraflarıyla insanoğlunun bencilliğini fotoğrafları ile ortaya koyuyor. Serginin yabancı uyruklu tek sanatçısı olan Abulimiti Xıakebanu, yaşadığı topluma ait etnik ve siyasi yapıya gönderme yaparak, Uygur giysilerini bir gösterge olarak kullanıyor ve kendi toplumunun birliğine ve geleceğine dair duruma işaret ediyor. Serginin sinema kökenli sanatçılarından biri olan Çağrı Duvar “Sakız” isimli videosuyla, toplumdaki empati yoksunluğuna vurgu yaparken; bir diğer sinema kökenli sanatçı Dilara Ela Özdemir ise, Avm’ler üzerinden bir eleştiri gerçekleştiriyor. Seramik sanatçısı Dilan Dağhan ise, aşındırılmış seramik plaka ile savaş karşıtı bir duyarlılık gösteriyor. Sanatçı Batuhan Çankır, toplumda belirginleşen hiyerarşiyi ayakkabılar üzerinden vurgulamaya çalışıyor. Dokuzuncu sanatçı Emine Yıldız ise, bez bebekleri yeniden üreterek, geleceğimizin teknolojiyle kirletildiğini aktarıyor.

Doku’z sergisi, İstanbul Aydın Üniversitesi Beşiktaş Sanat Galerisi’nde 04 Şubat’a kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir.

Yazan 16 Ocak 2015 Cuma. Kategori Güncel, Her Şey!, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME