SAP Suistimal Yönetimi Çözümü’nü Kullanıma Sundu

SAPSAP, kurumların hile ve suistimal vakalarıyla gerçek zamanlı mücadele edebilmesini sağlayan ve kayıpları azaltan SAP Suistimal Yönetimi Çözümü’nü (SAP Fraud Management) kullanıma sundu. SAP Suistimal Yönetimi Çözümü sayesinde hem özel şirketler hem de kamu alanında faaliyet gösteren kurumlar hile ve suistimal vakalarını gerçekleştiği anda tespit etme, önleme ve raporlama yeteneğine kavuşuyor.

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, hile ve suistimal vakaları ile mücadele için geliştirdiği yeni çözümünü kullanıma sundu. SAP HANA platformunun gerçek zamanlı yeteneklerini kullanan SAP Suistimal Yönetimi Çözümü (SAP Fraud Management) ile kurumlar hile ve suistimal vakalarını gerçekleştiği anda tespit ederek kayıplarını önleyebiliyorlar. SAP Suistimal Yönetimi Çözümü başta sigortacılık, kamu, bankacılık, sağlık ve dağıtım gibi sektörler olmak üzere kurumlara büyük veri ortamında gerçek zamanlı ve toplu olarak hile ve suistimal vakalarını tespit etme, önleme, detaylı inceleme (soruşturma-tahkikat) ve sonuçları analiz etme imkanı sunuyor.

SAP Suistimal Yönetimi Çözümü ile şirketler şüpheli olaylara anında müdahale edebilecek

SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal, “Küresel çapta yürütülen araştırmalar hile ve suistimal vakalarının kurum gelirlerinin ortalama yüzde beşini oluşturduğunu gösteriyor,” dedi. Bülent Karal sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan hesaplamalar neticesinde, dünya genelindeki toplam kaybın 3,5 trilyon doları bulduğu tahmin ediliyor. ABD’de sigorta şirketleri, sağlık dışı suistimaller nedeniyle her yıl 40 milyar doları aşan zarara uğruyor. İngiliz Sigortacılar Birliği ise her hafta 2.500’ün üzerinde suistimal vakasının yılda 2,3 milyar Pound zarara yol açtığını bildiriyor. Avrupa’da ise bu rakamın yıllık 15,3 milyar Euro olduğu tahmin ediliyor.”

SAP’nin yönetişim, risk ve uyumluluk çözüm ailesinin bir parçası olan SAP Suistimal Yönetimi Çözümü hile ve suistimal ile mücadelede yeni bir dönem açıyor. Farklı sektörlerdeki işletmelerin özgün ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen çözümün kurumlara sağlayacağı başlıca özellikler ise şu şekilde sıralanıyor:
• Hile ve suistimal vakalarının daha erken tespiti: SAP Suistimal Yönetimi Çözümü, SAP HANA’nın anlık veri işleme yeteneklerini kullanarak gerçek zamanlı tespit imkanı ve operasyonel sistemlerine bildirim özellikleriyle birlikte güçlü entegrasyon sunuyor. Bununla beraber kurumlar şüpheli olaylara meydana geldiği anda müdahale edebiliyor.
• Suistimal tespit yöntemlerinde optimizasyon: SAP Suistimal Yönetimi Çözümü, büyük hacimli verilerde gerçek zamanlı kalibrasyon ve simülasyon becerileri sayesinde yanlış uyarıları en aza indirerek uzman kaynakların doğru sayıda dosyayı incelemelerini sağlıyor.
• Suistimali önleyerek, dolandırıcıları caydırma: İstatistiki metotları, önleyici ve tespit edici kuralları bir arada kullanan SAP Suistimal Yönetimi Çözümü, değişen suistimal yöntemlerine de hızlı uyum sağlayarak hile ve suistimal vakalarının önlenmesinde daha yüksek başarı elde edilmesini sağlıyor.

SAP Suistimal Yönetimi Çözümü, suistimal vakalarında sigortacılık sektörünün en büyük yardımcısı olacak

Hile, suistimal ve kaçak ile mücadelenin Türkiye’deki sigortacılık sektörü açısından taşıdığı öneme dikkat çeken SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal, şunları söyledi: “Sahte hasarlar, poliçe oluşturma sırasındaki şüpheli uygulamaların yanı sıra çalışanlar, çeteler veya sigortalılar tarafından yapılan suistimaller, yanlış beyanlar gibi farklı suistimal girişimleri sektör için önemli bir sorun teşkil ediyor. Sigortacılık sektöründe her geçen gün artan suistimal vakaları, şirketlerin hasar maliyetlerinin yükselmesine ve açıklanan zararların artmasına neden olurken, bunun sonucunda oluşan prim artışları da suistimale girişmemiş iyi niyetli sigortalıları mağdur ediyor. Dünyanın lider sigorta şirketleri ile beraber geliştirilen SAP Suistimal Yönetimi Çözümü, farklı tespit yöntemlerinin bir arada kullanılmasına imkan sağlayarak, hile ve suistimal ile olan mücadelede sigorta şirketlerine büyük avantaj sağlıyor.”

SAP Suistimal Yönetimi Çözümü, getirdiği yeniliklerle suistimal vakaları ve şüpheli uygulamalar gibi konularda sigortacılık sektörünün en büyük yardımcısı olmayı amaçlıyor. Çözümün sigortacılık sektörüne yönelik başlıca avantajları şu şekilde sıralanıyor:
• Dosya inceleme süreçlerinde optimizasyon: Farklı branşlarda, farklı uzmanlık alanlarında dosya inceleyen veya tahkikat gerçekleştiren ekiplerin skorlama veya profilleme bilgileri ile desteklenmesinin yanında uygulamanın büyük veride gerçek zamanlı kalibrasyon ve simülasyon yetenekleri sayesinde SAP Suistimal Yönetimi Çözümü yanlış uyarıları en aza indiriyor. Böylece sigorta şirketi için doğru sayıda incelemeye değer dosyanın uzman kaynaklara yönlendirilmesini sağlıyor.
• Kesintisiz entegrasyon ve uçtan uca suistimal yönetimi: SAP Suistimal Yönetimi Çözümü, gerçek zamanlı ve/veya toplu şekilde gerçekleşen bilgi akışı sayesinde suistimal girişimlerinin daha erken tespit edilerek önlenmesine imkan veriyor.
• Sigorta şirketi için doğru suistimal tespit stratejisi: Sigorta şirketleri, SAP Suistimal Yönetimi Çözümü ile kural/iş akışı bazlı uyarı mekanizmaları, istatistiki modeller, geçmiş hasar, poliçe ve tahsilat bilgilerini sorgulama, ağ analizi (mağdur, tanık, sigortalı, eksper, servis ve hasar dosyasında yer alan diğer kişilerin birbiriyle olan ilişkisini gösteren görsel analiz) gibi farklı tespit yöntemlerini bir arada kullanabiliyor.

Yazan 20 Mayıs 2013 Pazartesi. Kategori Güvenlik, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME