Sarkozy Yasası geliyor! Korsan müzik indirenin ADSL’si kesilecek

korsan müzikTürkiye’de korsan film ve müzik indirilmesini önlemek için ağır önlemler geliyor. 2009 yılında yetişmeyen ilgili yasa değişikliğinin Mart ayı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Dünyada ilk kez Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy tarafından başlatılan, bu nedenle  ‘Sarkozy yasası’ olarak anılan internet yasası, Fransa ve İsveç’in ardından Türkiye’de  uygulamaya sokuluyor. Yasaya göre, korsan film ve müzik indirenlere iki uyarı mektubu gönderilecek. Uyarılar ciddiye alınmadığı ve korsan müzik ve film indirilmeye devam edildiği taktirde, mahkeme kararıyla, kullanıcının ADSL hizmeti iki ay ile bir yıl arasında bir süre askıya alınabilecek.

İngiltere, İtalya ve Yunanistan’da da bu uygulamayla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Yasa, korsan indirmede sorumluluğu internet servis sağlayacılarına yüklüyor. Uygulamanın başlatıldığı ülkelerde CD satışlarının ve internet üzerinden yasal müzik indirme rakamlarının katlanarak arttığı belirtiliyor.

Sony Music Türkiye Genel Müdür Şemsettin Göktaş, 2003 yılından bu yana albüm satışlarının sürekli düştüğünü, 2003 yılında 39.7 milyon adet olan yerli ve yabancı albüm satışı 2009’da 11.52 milyon adede indiğini belirtti. Türkiye’de 2004 yılında yaygınlaşmaya başlayan ADSL hizmetinin ardından, kullanıcıların, internet üzerinden mp3 ve filmlere korsan yoldan ulaşmaya başlamasının, bu gerilemedeki en büyük etkenlerden biri olduğu söyleniyor.

Yazan 21 Ocak 2010 Perşembe. Kategori İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME