SAS Çalışılacak En İyi Kurum Seçildi

SASTurkiye_GokhanNalbantogluSAS, Fortune dergisinin her yıl yayınladığı “Amerika’nın Çalışılacak En İyi 100 Şirketi Listesi”nin zirvesindeki ilk İş Analitiği firması oldu.

İş analitiğinin lider firması SAS, Fortune dergisinin her yıl yayınladığı “Amerika’nın Çalışılacak En İyi 100 Şirketi Listesi”nin en üst sırasına yerleşti. SAS, sağlık, çocuk bakımı ve iş/yaşam dengesi unsurlarında en iyilerin arasında yer aldı. 1998 yılından bu yana her yıl listede olan SAS, 7 defa ilk 10’a 5 defa da ilk 5’e girdi.

SAS CEO’su Jim Goodnight, 2009 yılında bir çok kurumun maliyetlerini düşürmek amacıyla personelini ve sağladığı imkanları azalttığını belirterek SAS’ın gelenekselin dışında bir tutum sergilediğini, böylece kurumun başarısı ve çalışan sadakatiyle ödüllendirildiğini belirtti. 2010 yılı için bir önceki yıl ile aynı sözü vererek çalışan çıkarmayacağını ifade eden Goodnight, kriz döneminde bulunduğu pozisyonu korumanın, beklenen yükseliş dönemini karşılamakta SAS’a avantaj getireceğini kaydetti.

SAS Türkiye Genel Müdürü Gökhan Nalbantoğlu ise, tercih edilen işyeri olma konusundaki başarılarını, çalışanları ve müşterileri ile olan uzun dönemli ilişkilere verdiği önemle açıklıyor: “SAS’ın kurum kültüründe çalışanlarımız ve müşterilerimiz ile uzun dönemli ve anlamlı işbirliği önemli bir yer tutuyor. Fortune’un Amerika’nın Çalışılacak En İyi 100 İşyeri listesinde üst sıralarda yer almamızın ardından zirveye yerleşmemiz, çalışan memnuniyeti konusundaki başarımızın gelenekselleştiğini gösteriyor.”

SAS, uzun zamandır  çalışanın iş/yaşam dengesini teşvik etmek konusunda yenilikçi bir şirket olarak tanınıyor. Şirketin Kuzey Carolina, Cary’deki genel merkez çalışanları, ücretsiz sağlık hizmeti, çocuk bakımı yardımı, 6100 metrekarelik spor salonu ve çalışan memnuniyetini artırmaya yönelik diğer programlardan yararlanabiliyor. Çalışanlar ayrıca, masaj, pilates ve yoga seansları, basketbol sahası, bilardo salonları, yüzme havuzu, kuaför salonları, çocuk bakım merkezi, restoranlar ve cafeler gibi imkanlardan faydalanabiliyor. Sektörde yıllık yüzde 22 olan iş değiştirme oranı SAS’ta sadece yüzde 4 olarak gerçekleşiyor. Çalışan memnuniyetiyle gerçekleşen bu başarı, müşterilerle uzun dönemli sağlıklı ilişkileri, bilgi birikimini ve yeni işe alım ile eğitim giderlerinin azalması gibi avantajları da beraberinde getiriyor.

Çalışılacak En İyi 100 Şirket’i seçmek için Fortune dergisi Great Place To Work Institute ile Amerikan iş dünyasındaki en geniş çalışan anketini gerçekleştirmek üzere işbirliği yapıyor. Toplam puanın üçte ikisi her şirkette tesadüfi olarak seçilen çalışanlara; yönetimin güvenilirliğine, işten duyulan memnuniyete ve organizasyon içindeki dayanışmaya ilişkin tutumları hakkında sorular yönelten ankete dayanıyor. Üçte biri ise şirketlerin maaş ve ikramiye programları, işe alım, iletişim ve çalışan çeşitliliği ile ilgili detaylı sorulara verdikleri cevaplardan oluşuyor.

Yazan 05 Şubat 2010 Cuma. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME