Siber suçların yeni oyun sahası sosyal medya

cisco-systems_campus_fountainCisco’nun 2009 yılı güvenlik raporunda sosyal medya ve sosyal ağların, ağ güvenliğine etkileri konusuna dikkat çekilerek kullanıcıların ‘siber suçlulara’ fırsat yaratma konusunda oynadıkları kritik rolün altı çiziliyor. Raporla birlikte ayrıca bu yıl ilk kez ‘Cisco Cybercrime Showcase’ ödülleri de açıkladı.

Cisco’nun her yıl yayınladığı ‘Yıllık Güvenlik Raporu’nun 2009 yılı sonuçlarına göre  soysal medya, siber suçların yeni oyun alanı haline geliyor. Bulut mimarisi, spam ve BT çalışanlarının karşılaşmaya devam ettiği geniş kapsamlı siber suç faaliyetlerindeki trendlerin üzerinde durulan raporda sosyal medya alanında yaşanan hızlı büyümenin altı çiziliyor. Sadece Facebook’un aktif kullanıcı veri tabanını üç katına çıkararak 350 milyon üyeye ulaştığına dikkat çekilen raporda, sosyal medyanın gelişiminin 2010 yılında da sürdürmesinin beklendiği belirtiliyor.

Raporda, sosyal ağların siber suçluların oyun alanına dönüşmesinin ana nedeni olarak ise söz konusu sitelere üye olanların, topluluk üyelerine daha fazla güven duyarak bilgisayar virüsü ya da kötü amaçlı yazılımların yayılmasının önüne geçecek önlemler almayı ihmal etmeleri gösteriliyor. Yıllık Güvenlik Raporu, ayrıca, ağ güvenliğine yönelik riskleri ciddi bir şekilde artırabilecek küçük boyuttaki sistem açıkları, yetersiz kullanıcı davranışı ve eski güvenlik yazılımlarının potansiyel yıkıcı birleşimi ile ilgili de bilgi veriyor. 2009 güvenlik raporunda sosyal ağların güvenlik konusunda giderek daha büyük rol oynayacağını açıkça ortaya konuyor. Özellikle şirketlerin sosyal ağların gerçek bir iş gerekliliği olarak değerinin farkına varması bu gelişmede önemli bir role sahip.

Raporla birlikte bu yıl ilk kez 2009 yılında siber suçta öne çıkan gelişmelere yönelik ‘Cisco Cybercrime Showcase’ ödülleri de verildi. ‘Cisco Cybercrime Showcase’ ödülleri siber suçla mücadelede önemli başarılara imza atan güvenlik uzmanlarını ödüllendirdi.

Yazan 31 Ocak 2010 Pazar. Kategori Fotolar, Güvenlik, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME