Siemens, Avusturya’nın elektronik hafızasını oluşturuyor

OESTA1_StaatsarchivAvusturya Devleti’nin ihalesini alan Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri, 8 yıl boyunca yeni kurulacak olan Avusturya Devlet Arşivi’ne hizmet edecek. 4.58 milyon euro tutarındaki projeyle Siemens, Avusturya Devleti’nin elektronik hafızasını oluşturacak

Avusturya Başbakanlığı ve Avusturya Devlet Arşivleri, Avusturya için bir elektronik arşivin oluşturulması ihalesini Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri’ne verdi. Elektronik devlet arşivinin kurulmasıyla birlikte, ülkelerin, şehirlerin ve belediyelerin Siemens arşiv çözümünü ücretsiz olarak kullanmalarına izin veren genel bir lisans da oluşturuldu.

Başbakanlık’a bağlı bir kurum olan Avusturya Devlet Arşivleri, tüm dünyadaki en önemli arşivlerden biridir ve sadece Avusturya Devleti’nin bakanlıkları ve yüksek organları için merkezi bir arşiv olmakla kalmayıp aynı zamanda tarih bölümlerinde Habsburg İmparatorluğu’nun merkezi yönetimlerinin ve Roma İmparatorluğu’nun yüksek organlarının arşiv mirasını da içeriyor. Bunun yanında, devlet arşivlerinde Babenbergler ve Habsburglar’a ait 816 yılına kadar uzanan kapsamlı bir kanun ve tüzük koleksiyonu bulunuyor. Siemens’in 8 yıl boyunca destek sağlayacağı ve Devlet Arşivleri için bir internet mağazası kuracağı elektronik arşiv projesinin ihale bedeli 4.58 milyon euro. Siemens AG Avusturya CEO’su Brigitte Ederer, projeyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu projeyle Siemens Avusturya’ya teslim edilen iş Avusturya Devleti’nin elektronik hafızasının oluşturulmasıdır. Bu görev müşterilerimizin bize duydukları güven nedeniyle bize verilmiştir. Daha önce gerçekleştirmiş olduğumuz çok sayıda arşiv projesinden gelen kapsamlı konsept ve know-how bilgimizle bu güveni hak edecek durumdayız. Tıpkı Avusturya Devlet Arşivleri gibi Siemens de köklü bir geçmişe ve geleneğe sahiptir. Bu nedenle Avusturya Devlet Arşivleri ile birlikte geleceğe doğru bir adım atıyor olmaktan özellikle memnuniyet duymaktayım”.

Departman Başkanı Manfred Matzka ise “Maliyet etkinliğini sağlamak ve ülkelerden, şehirlerden, belediyelerden ve diğer kamu makamlarından meslektaşlarımıza destek olmak amacıyla, arşiv çözümü için ihaleye bir genel lisans ekledik. Bu şekilde tüm kamu makamları yeniden lisans ücreti ödemek zorunda kalmadan Siemens arşiv çözümünü kullanabilecekler” dedi. Avusturya Devlet Arşivleri Genel Müdürü Lorenz Mikoletzky ise şunları söyledi:

“Avusturya Devlet Arşivleri’nde 1000 yıldan daha eski Avusturya tarihi ve Avrupa açısından öneme sahip değerli kültür mirası unsurları saklanmakta, kullanıma sunulmakta ve korunmaktadır. Uzun süreli dijital arşiv, Avusturya Devlet Arşivleri’nin önemli ve geleceğe yönelik bir parçasıdır. Her şey bir yana, Arşivler büyük tarihi öneme sahiptir. Siemens kamu makamları için projelerin uygulanmasında geniş deneyime sahiptir ve bu nedenle elektronik arşivimizin oluşturulmasında güvenilir bir ortaktır.”

Siemens arşiv çözümü dijital verilerin kaybını ve bozulmasını engelliyor

2004 yılındaki federal hükümetin ülke çapında elektronik dosya uygulamasını başlatması nedeniyle elektronik devlet arşivinin oluşturulması gerekli hale geldi. Bu bağlamda çıkarılan ofis yönetmeliğine göre en son işlem gördüğü tarihten itibaren en geç 10 yıl sonra elektronik dosyaların aktarımı gerekiyor. Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri’nin görevi teknik, altyapısal ve organizasyonel önlemler uygulayarak uzun süreli dijital arşivde saklı bilgilerin kaybı veya bozulmasını önlemek. Yazılım, İngiliz arşiv uzmanı Tessella Plc. ile işbirliği yapılarak Siemens tarafından sağlanacak. Verileri kalıcı olarak ve kayıpsız şekilde saklamak için, çoklu yedeklemeye sahip depolar kullanılıyor ve veriler Siemens’in Viyana’daki veri merkezi ve federal hükümetin merkezi yedekleme sistemi (Zentrales Ausweichsystem – ZAS) olmak üzere iki yerde saklanıyor. Yüksek güvenlikli bir veri deposu görevi gören ZAS, Pongau, St. Johann bölgesinde 300 metre derinlikte sığınakta bulunmaktadır. Ayrıca donanımın sağlanması dahil olmak üzere işletim kurulumu, 60 ay sonrasında donanım güncellemesi ve teknik altyapının sağlanması da sözleşmenin bir parçasıdır.

Arşiv çözümleri alanında önemli Siemens projeleri

Siemens, 2001 yılında noterler için elektronik belge arşivi olan CyberDoc’un başlangıcından beri, avukatlar için doküman arşivi olan Archivium veya Avusturya Ölçüm ve Kalibrasyon Federal Ofisi’nin arşivleri gibi çok sayıda başka arşivleme faaliyetlerinde de bulundu. CyberDOC ve Archivium arşivleri zaman ve mekana bağlı kalmadan elektronik belge koleksiyonlarını görebilmek üzere tasarlandı. Bu arşivlerde tüm dokümanlar kalıcı ve güvenli bir şekilde saklanmakta ve sürekli olarak yüksek düzeyde yasal güvenlik sağlanması garanti edilmektedir. Avrupa Birliği projesi SPOCS için (Sınır Ötesi Hizmetler için Çevrimiçi Basit Prosedürler), Siemens IT Çözümleri ve Hİzmetleri içinde tüm ilgili verilerin saklanacağı bir doküman kasası geliştiriyor. SPOCS sayesinde Avrupa Birliği ülkeleri içinde bir servis işletmesinin kurulması için gerekli tüm formaliteleri elektronik olarak yapmak mümkün olacak.

Avusturya Devlet Arşivleri

Avusturya Devlet Arşivleri’nde 126’dan fazla çalışan, yaklaşık 177.700 lineer metre arşiv raflarında saklanan kayıtlardan sorumlu. Arşivin en önemli unsurları Luther’in 95 tezi, İmparator 5. Charles’ın Altın Mührü, Vestfalya Barışı anlaşmaları ve Devlet Anlaşması’nın orijinal kopyası. Arşiv stokunun uluslar üstü özelliğe sahip olması nedeniyle, Avusturya Devlet Arşivleri tüm dünyadan araştırmacıların ilk temas kurduğu noktalardan. Arşiv kütüphanesinde tarihsel veri ve olaylar hakkında bilgi toplamak ve araştırma yapmak isteyen kullanıcılar için yaklaşık 800.000 kitap yer alıyor. Siemens tarafından tasarlanan yeni internet mağazası ile bu kitaplar internet üzerinden sipariş edilebilecek ve ayırtılabilecek.

Yazan 29 Ocak 2010 Cuma. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME