Sony, bu seneki iF Ödülleri’nde 9 ödül aldı

Sony’nin teknoloji ve tasarımları ile dikkat çeken ürünleri, uluslararası arenada son derece saygın tasarım yarışmalarından biri olan iF Ödülleri’nde büyük başarı kazandı. Sony, iF Ödülleri 2010’da 2’si altın olmak üzere toplam 9 ödül kazandı.

HDR-CX520V Handycam video kamera, Sony VAIO X Serisi notebook ve PCM-M10 Linear PCM Recorder Sony’nin ödüllü ürünleri arasında yer alıyor. Yarışmaya 2.500’ün üzerinde başvurusu yapılan ürün olmasına rağmen, bunlar arasından sadece 50 tanesine ‘2010 iF Altın Ödülü’ verildi. Bu 50 özel ödülden 2 tanesi ise Sony’nin yenilikçi ve eşsiz tasarım anlayışının bir harikası olan BRAVIA ZX1 serisi ultra ince LCD televizyonu ve Cyber-shot DSC-TX1 dijital fotoğraf makinesinin oldu.

Altın ödül getiren felsefe
Almanya Hanover’deki CeBIT Fuarı’nda gerçekleştirilen ödül töreninde, Sony adına ödülleri alan Sony Avrupa Tasarım Merkezi Direktörü Tak Kawagoi, şunları anlattı: “Aldığımız iF Tasarım Ödülleri, ürünlerimizin tasarımındaki yenilikçilik seviyesini ve aynı zamanda pek çok ürün kategorisine yayılan başarımız da, tasarım ekiplerimizin ne kadar yaratıcı ve marifetli olduğunu çok iyi ifade ediyor. Tasarımcılarımız daima Sony’nin “daha önce yapılmamış olanı yap ve hep bir adım önde ol!” kurumsal felsefesi ile çalışıyor. BRAVIA ZX1 TV ve Cyber-shot TX1 dijital fotoğraf makinesi ürünlerimizin altın ödüle layık görülmesi bu anlayışın ve Sony’nin teknoloji ile tasarımı ne kadar başarılı bir şekilde bütünleştirdiğinin en güzel örneğidir.”

Kawagoi, Sony ürün tasarımcılarının, yeni bir ürünü yaratırken kullanılacak materyalden, kullanıcı arayüzü ve renk detaylarına kadar pek çok unsuru göz önünde bulundurduğunu belirtti. Altın ödüllü DSC-TX1 Cyber-shot dijital fotoğraf makinesi tasarlanırken renk seçimiyle ilgili süreçler hakkında bir örnek veren Kawagoi, “DSC-TX1’de gördüğünüz renk ve dokular, kamera gövdesinin harika kıvrımlarını tamamlayarak, zenginleştiriyor. Bunu sağlayabilmek için gövde mat ve lens kısmı da saten olarak belirledik örneğin. Adeta bir mücevher gibi parlayan bu dış yüzey, tamamen partiler ve büyüleyici etkinlikler düşünülerek tasarlandı.

iF jürisi, altın ödüle layık görülen Sony tasarımlarından çok etkilendiklerini şu kelimelerle ifade etti: “Cyber-shot dijital kamera, inanılmaz derecede ince. Minimal tasarımıyla kullanıcıya harika fotoğraf kareleri çekme imkanı sunuyor. Bunun da ötesinde geniş yelpazedeki renk seçenekleriyle adeta küçük bir parça mücevhere benziyor. Tak ve keyfini çıkar.”

BRAVIA ZX1 serisi TV ise minimalist tasarımı ile övgüye değer bulundu ve jüri üyeleri, “Bu düz ekran TV, tam adına yakışır nitelikte. Büyüleyici derecede hafif olmasının yanında tasarımı olabildiğince minimalist. Kablo ve bağlantı parçalarının titizlikle ortadan kaldırılmasına imkan tanıyan yapıya sahip paneli son derece zevk sahibi” dedi.

Yazan 09 Nisan 2010 Cuma. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME