Sony’den yeni Cyber-shot’lar

S2100_image-1200Sony tarafından geliştirilen yeni Cyber-shot fotoğraf makineleri dünyanın en önemli tüketici elektroniği etkinliklerinden biri olarak kabul edilen CES’te görücüye çıktı. Etkinlikte duyurulan yeni Cyber-shot bahar serisi, gelişmiş optik teknolojiler ve değerli anları yakalayıp paylaşmaya yarayan eğlenceli özelliklerle dolu.

HX5_Black_Main-1200Cyber-shot HX5: AVCHD ve GPS ile kompakt yüksek-zoom

Yeni kompakt ve şık gövdesiyle Cyber-shot HX5, Sony’nin en yeni görüntüleme teknolojilerini bir arada barındırıyor. Geleneksel sensörlerin iki katı hassasiyete sahip gelişmiş Exmor R CMOS sensörü az ışıkta bile çok detaylı, az gürültülü fotoğraflar çekilmesini sağlarken güçlü 10x optik zoom ile Sony Premium G Lens için harika bir tamamlayıcı oluşturuyor. Kompakt gövdede bulunan ve 25-250mm’lik alan kapsayan (35mm’ye denk) yüksek-zoom objektifi geniş açılı manzara ve grup fotoğraflarından, inanılmaz yakın çekimlere kadar her fotoğraf anı için ideal.

Cyber-shot HX5, 10.1 megapiksel fotoğrafların yanı sıra net ve yüksek detaylı Full HD video kayıt özelliği ile video kameranın bulunmadığı zamanlarda imdada yetişiyor. Tek bir düğmeye dokunularak 1920 x 1080i çözünürlükte AVCHD formatı ile kaydedilen görüntüleri izlemek için çekimden sonra Cyber-shot’ı BRAVIA TV’ye bağlamak veya fotoğraf makinesinin Memory Stick kartını opsiyonel DVDirect MC6’ya takmak mümkün. Yeni DVDirect MC6 ile HD kayıtlarını DVD’ye yazıp PS3 veya Blu-ray Disc oynatıcısında izlemek için bilgisayara ihtiyaç duyulmuyor.

Optik Görüntü Sabitleyici ile yeni Aktif Mod, HD video çekimleri sırasında kameranın titremesinden kaynaklanan etkiyi ortadan kaldırıyor. Geleneksel kameralara göre 10 kat fazla titreme önleme sağlayan Aktif Mod sayesinde video çekimleriniz netliği yürürken bile bozulmuyor.

Akıllı Panoramik Çekim

Dünyada bir ilke imza atan Cyber-shot HX5, geçen yıl ilk kez Cyber-shot HX1, TX1 ve WX1 modellerinde duyurulan benzersiz Panoramik Çekim özelliğini daha da geliştirerek ekstra geniş açılı görüntüleri, hareket eden nesnelerle bile sorunsuzca çekiyor. Panoramik Çekim sırasında fotoğraf makinesini hareket ettirirken görüntü alanındaki insanlar veya nesneler hareket etse bile fotoğraf makinesi; görüntüleri otomatik olarak birleştirirken güçlü algoritmalar kullanarak nesnenin hareketli olmasından kaynaklanan yanlış görüntü eşleştirmelerini gideriyor.

HX5; GPS ve Pusula özelliklerini birleştiren dünyanın ilk fotoğraf makinesi olma özelliğini taşıyor. Çekim sırasında bulunulan yer eş zamanlı olarak geniş 7,6cm (3”) büyüklüğündeki Clear Photo LCD ekranda gösteriliyor. Ürünle birlikte verilen Picture Motion Browser PC yazılımı sayesinde eve dönüldüğünde resimlerin ve videoların nerelerde çekildiği çevrimiçi haritalarda coğrafi etiketler ile görüntülenebiliyor. Yeni Pusula özelliği ayrıca fotoğraf çekilirken hangi yöne doğru bakıldığını da gösteriyor.

Dünyaya Cyber-shot’la tanıtılan Ters Işık Düzeltme HDR (Yüksek Dinamik Aralık), fotoğraf makinesi için son derece zorlu bir sınav olan yüksek kontrast ve güçlü arka plan aydınlatmanın bulunduğu durumlarda bile doğal ve dengeli sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Böyle bir durumda HX5, her sahnenin iki görüntüsünü pozlama değerleri yüksek ve düşük ışık için sırasıyla optimize edilmiş şekilde otomatik olarak arka arkaya hızla çekiyor. Daha sonra da iki kare parlak, eş pozlamalı, yüksek ışık ve derin gölge detayları ile dolu tek HDR resmi halinde birleştiriliyor.

Yepyeni Portre çekim modu, LCD ekranı göremediğiniz zamanlarda, güzel çerçeveli kişisel portrelerde işi şansa bırakmaya son veriyor. Fotoğraf makinesini kol uzaklığında tutup deklanşöre basmak yeterli. Yüz Algılama teknolojisi kullanan Cyber-shot, çekimi yapan kişinin doğru şekilde çerçevelendiğini anlayıp deklanşörü otomatik olarak çalıştırıyor. Deklanşörü çalıştırmadan önce çekim yapan kişi ve arkadaşının görüntüde olduğundan emin olmayı sağlayan 2-kişi ayarı da mevcuttur.

W380_image_all_01-1200Cyber-shot W380:

Cyber-shot W serisi, kullanıcıların çok daha güzel fotoğraflar çekmesini sağlayan, akıllı özelliklerle donatılmış ince ve renkli Cyber-shot W380 model fotoğraf makineleriyle genişliyor. Gösterişli siyah, gümüş, altın ve kırmızı renk seçenekleri bulunan segmentinin lideri Cyber-shot W380 birçok yeni görüntüleme özelliğini baştan çıkarıcı fiyatlarla sunuyor.

Gelişmiş Panoramik Çekim özelliği Cyber-shot W380 ile manzara ve grup portrelerini fotoğraflamayı çok daha eğlenceli hale getiriyor. Bu özelliği kullanmak için deklanşöre basıp fotoğraf makinesini tüm sahneyi çekmesi için yatay ya da dikey yönde hareket ettirmek yeterli. Panoramik Çekim, otomatik olarak anında bir dizi çekimi birleştirerek 185 dereceye kadar görüş alanı olan ultra geniş bir görüntü yaratıyor.

Önceki modellerden daha da zarif ve kompakt olan W380, 5x optik zum’lu  ve 24mm geniş açılı f/2.4 Sony G Lens ile, CCD sensörünün 14.1 etkin megapiksel çözünürlük avantajından sonuna kadar faydalanmayı sağlıyor. Bu yüksek kaliteli objektif; ekstra geniş diyafram açıklığı ile tam odaklanmamış portrelerden, flaşsız düşük ışıklı atmosferik çekimlere kadar  yaratıcı yeni olanaklar sunuyor.

Taşınabilir PMB ile anılarınızı hemen paylaşın

Yeni Cyber-shot modellerinin tamamında Picture Motion Browser (PMB) Taşınabilir yazılımı yerleşik olarak geliyor. Cyber-shot fotoğraf makinesini USB kablo ile bir PC’ye bağladıktan sonra resim ve video klipler sadece birkaç tıklama ile favori fotoğraf ve video paylaşım sitelerine kolayca yüklenebiliyor.

Tüm yeni modellerde bulunan Memory Stick PRO Duo ve SD/SDHC bellek kartı (ayrı olarak satılır) yuvası, fotoğrafçıların kişisel çekim tercihlerine kolayca uyum sağlıyor

Cyber-shot fotoğraf makinenizden en iyi performansı almanıza yardım etmek için Sony tarafından sunulan çeşitli aksesuarlar da mevcuttur.  Cyber-shot’ın hiçbir çekim şansını kaçırmamayı sağlayan yeni nesil InfoLITHIUM™ şarj edilebilir pil teknolojisi, ince, hafif ve yer kaplamayan yeni tasarımının yanı sıra hızlı şarjı ve süper çekim süresini garantiliyor.

Yeni Cyber-shot dijital fotoğraf makinesi serisi Ocak 2010 sonundan itibaren satışa sunulacak.

Yazan 09 Ocak 2010 Cumartesi. Kategori İnceleme, Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME