Sophos, Facebook kullanıcılarını uyarıyor

Bilgi Güvenliği şirketi Sophos, Facebook gizlilik sorunlarıyla ilgili yaptığı araştırma sonuçlarını kullanıcılarıyla paylaştı. Facebook’un 350 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğu ve siteye her gün 700,000 kişinin üye olduğu belirtiliyor.

Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerinin gizliliğine ne derecede dikkat ettiğine yönelik yapılan bir araştırmada:

– Kullanıcıların %46’sı tanımadığı kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul ettiği
– Kullanıcıların %89’u doğum tarihlerini paylaştığı
– Kullanıcıların yaklaşık %100’ü eposta adreslerini paylaştığı
– Kullanıcıların %30-40’lık kesimi aile ve arkadaşlarıyla ilgili bilgileri paylaştığı görüldü.

Kimlik hırsızları, bu bilgileri kişilere veya şirketlere karşı suç işlemede kullanabilir. Facebook’ta daha güvenli kullanımla ilgili ipuçlarına ulaşarak; kişisel verilerinizi koruyup, kimlik hırsızlığının önüne geçebilirsiniz.

Facebook kimliğinin çalınmasının tehlikeleri:

2009 sonlarında Sophos, Facebook kullanıcılarının kişisel verilerini çalmanın ne kadar kolay olduğuyla ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. İki sahte Facebook hesabı açılarak, rastgele  kullanıcılara arkadaşlık teklifleri yapıldı. Kullanıcıların %46’sı arkadaşlık isteklerini kabul ederek, onlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmanın yolunu açıyordu.

Kullanıcıların yirmili yaşlarda olanları (%89), profillerinde doğum tarihlerini paylaşıyordu. Neredeyse tüm kullanıcılar e-posta adreslerini ve kullanıcıların yarısı ise adres bilgilerini paylaşıyordu. Bir kimlik hırsızının elinde bu değerli bilgiler kolayca kötü amaçlar için kullanılabilir.

Bu araştırma Facebook kullanıcılarının 2007’de yapılan Facebook araştırmasından sonra gizlilik konusunda daha dikkatli olup olmadığını belirlemek için gerçekleştirildi. Araştırmada kullanıcıların %41’i kişisel bilgilerini hiç tanımadıkları kişilerle paylaşmıştı. Sahte Facebook hesapları suçluların bir kişinin şifresini tahmin etmesini; hatta kimliğini kopyalamasını sağlayacak bilgilere ulaşabiliyordu.

Facebook kullanıcıları kendilerini korumak için ne yapabilirler?

Facebook’un gizlilik özellikleri pek çok rakip sosyal ağ sitelerinden daha iyi ancak kullanıcıların çoğu, ya gizlilik özelliklerini dikkatli seçmiyor ya da çevrimiçi gizliliklerini korumayı bilmiyorlar. Daha güvenli facebook kullanımı  adlı çalışma bilgilerinizin çalınma tehlikesini azaltabilir.

Tehlikede olanlar sadece ev kullanıcıları değil.  Şirketler ve diğer kurumlar da çalışan bilgilerini çalıp, çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen, sanal suçluların hedefi olabilir.

Bir Sophos anketi çalışanların %50’sinin işyerinde Facebook erişiminin engellendiğini; bunun sadece gizlilik sebebiyle değil aynı zamanda işyerindeki verimliliğin de düşebileceği kaygısıyla yapıldığını ortaya koydu.

Şirketler ayrıca çalışanlarının Facebook’ta şirket imajını zedeleyecek yazı, fotoğraf veya video paylaşmasından kaygılanıyor. Facebook gibi siteler uygun iş amaçları için kullanılabilir ancak yine de sistem yöneticilerinin, şirketlerinden bu tür sitelere erişimin kontrol altında olması gerekiyor.

Yazan 01 Nisan 2010 Perşembe. Kategori Dosya, Güvenlik, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

2 yorum “Sophos, Facebook kullanıcılarını uyarıyor”

  1. […] Haberin devamı için lütfen tıklayınız. […]

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME