Steve Jobs “Apple artık daha cesaretli olacak.”

google vs appleApple CEO’ su Steve Jobs geçtiğimiz günlerde gerçekleşen yıllık hissedarlar toplantısında Apple’ın 40 milyar dolarlık nakit ile daha cesaretli atılımlar yapacaklarını duyurdu. Açıklamasında şirketin önümüzdeki yıllarda daha agresif bir tutumla yatırımlarını gerçekleştireceğini belirten Jobs sahip oldukları naktin büyük yardımı olacağının altını çizdi.

Steve Jobs “Risk almak, uçaktan paraşütle atlamak gibidir. İşler ters gittiği zaman yerin her zaman orda olduğunu bilmek güzeldir.” diyerek sözlerine devam etti. Söz konusu agresif tutum ve cesaretli yatırımlar ile ilgili çok detay vermeyen Apple CEO’su Çin’de 25 adet perakende mağaza açacaklarını söyledi.

Peki Apple’ın aklındaki, bu tarz büyük bir para ile hedeflenecek büyük hedef ne? Sterling Market Research şirketinin baş analisti Greg Sterling’e göre Apple’ın aklındaki hedefi tahmin etmek çok zor. Çünkü Apple geçtiğimiz günlerde Quattro Wireless şirketini satın aldı. Bu doğrultuda Apple’ın muhtemelen yeni hedeflere yöneleceğini söyleyen Sterling, ”Belki de Apple artık çekirdek sektörünün dışında faaliyet gösterecek.” dedi.

Quattro Wireless’ ın alımı yeni bir yönün işareti mi?

Mobil reklam firması Quattro Wireless’ın satın alınması piyasada büyük şaşkınlık yaratmış, otoritelere göre bu Google’a bir uyarı niteliğinde, çünkü iPhone’larda kullanılan reklam ve arama motoru uygulamalarının artık Google’dan alınmadan da yapılabilinceği söyleniyor.

Her ne kadar Barselona’daki Dünya GSM Konferansı’nda Google, Apple’ı müttefiki olarak ilan etse de otoriteler artık iki şirketin daha çok alanda karşı karşıya geleceklerini ve aralarındaki gerginliğin gün geçtikçe arttığını belirtiyor.

Her iki firmanında aynı doğrultuda ürünler çıkarıyor. Apple iPhone ve mobil işletim sistemi MacOS mobile ve Google Android işletim sistemli telefonlar aynı kulvarda birbirlerine rakip olarak duruyor. Konu ile ilgili olarak Apple COO’su Tim Cook “Apple’ın, her ne kadar Macintosh ürünlerinin desteğini vermeye devam etse de artık bir mobil cihaz üreticisi olarak düşünülmesi gerekiyor.” dedi.

Apple’ın aklındaki hedeflerle ilgili çok fazla tahminde bulunuluyor. Fakat söz konusu Apple olunca her zaman olduğu gibi tüm dünya ancak Steve Jobs hamlesini yapınca hedefi öğrenebilecek.

Yazan 27 Şubat 2010 Cumartesi. Kategori Fotolar, Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME