Streibich: Türkiye en hızlı büyüyen ülkeler arasında

Türkiye ziyaretini tamamlayan Software AG CEO’su Karl-Heinz Streibich, yazılım pazarı ve Software AG’nin gelecek planları hakkında önemli mesajlar verdi. Streibich, “Software AG Türkiye, 2009 yılında yüzde 65 büyüyerek, İsrail, ABD, Japonya ve Rusya ile birlikte en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldı,” dedi.

Software AG CEO’su Karl-Heinz Streibich, 29 Mart Pazartesi günü Çırağan Palace Kempinski Oteli’nde düzenlenen özel bir basın toplantısında, şirketin kurumsal altyapı yazılımı pazarına yönelik vizyonunu, Türkiye yazılım sektörü hakkındaki görüşlerini, Software AG’nin finansal sonuç ve hedeflerini aktardı.

Streibich, sektörle ilgili olarak şunları söyledi: “Yazılım sektörü, yeni bir döneme giriyor. Bu sektörün sürdürülebilir ekonomik gelişme ve yaşam standartları açısından önemi gelecek yıllarda daha da artacak. Tüm sektörlerde ekonomik etkinliğin sağlanmasında ve karbondioksit emisyonlarının azaltılmasında, yazılıma dayalı, akıllı iş süreçlerinin önemli rolü olacak. Biz de bu pazarda en büyük oyuncu olmayı hedefliyoruz.”

Streibich, Türkiye pazarı hakkındaki görüşlerini ise şöyle dile getirdi: “Software AG Türkiye, 2009 yılında sağladığı yüzde 65’lik büyümeyle önemli bir başarıya imza attı. Büyüme potansiyeli açısından, Software AG’nin faaliyet gösterdiği 70 ülke arasında İsrail, ABD, Japonya ve Rusya ile birlikte en hızlı büyüyen ülkeler arasında göze çarpan bir konumda bulunuyor.”

Finans sektörü krizi Software AG çözümleri ile aştı

Streibich, global ekonomik krizin aşılmasında Software AG’nin sunduğu çözümlerin önemli rolü olduğunu belirtti: “Kurumlar, kriz dönemlerini aşabilmek için iş süreçlerini geliştirmeye ve etkili kılmaya ihtiyaç duyuyor. Software AG çözümleri de finans sektöründe şeffaflığı artırarak istikrarlı bir sistem oluşturulmasını sağladı ve krizin bu sektörde en az hasarla atlatılmasına yardımcı oldu.”

Rekor sonuçlar

Software AG, 2009 mali yılında toplam ve net gelirlerinde önemli artış kaydetti. Grup gelirleri, 2009’da yüzde 18 artışla 847,4 milyon avro oldu (2008: 720,6 milyon avro). Aynı dönemde, EBIT (faiz ve vergi öncesi kâr), yüzde 21 artışla 218,2 milyon avro, EBIT marjı ise yüzde 25,8 oldu. Lisans gelirleri, 269,9 milyon avro seviyesinde gerçekleşerek, 2009’un zor pazar koşullarını yansıttı (2008: 272 milyon avro). Bakım gelirleri, yüzde 16 artarak 310,6 milyon avro oldu (2008: 267,1 milyon avro). IDS Scheer’in satın alınması, danışmanlık gelirlerini yüzde 48 yükselterek 262,5 milyon avroya ulaştırdı (2008: 177,8 milyon avro). Net gelir, yüzde 22 artışla 140,8 milyon avro oldu (2008: 115,9 milyon avro). Hisse başına kazanç, yüzde 21 artarak 4,92 avro olarak gerçekleşti (2008: 4,05 avro). Software AG, 2010’da toplam gelirinin yüzde 25-30, net gelirinin ise yüzde 8-12 artmasını bekliyor.

IDS Scheer birleşmesi

Software AG, şu anda IDS Scheer hisselerinin yüzde 90’ından fazlasını elinde bulunduruyor. 8 Ocak 2010’da IDS Scheer olağanüstü genel kurul toplantısında hakimiyet anlaşması imzalandı. Birleşme ile Software AG, büyük maliyet sinerjileri elde etmeyi bekliyor.

Streibich, konu hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “Her geçen gün zorlaşan bir pazarda gösterdiğimiz performanstan gurur duyuyoruz. Verimliliğimizi artırmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda, kârlılığımızı da koruyor ve geliştiriyoruz. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz büyük ve stratejik müşteri anlaşmaları dikkatli bir iyimserlik içinde olmamızı sağlıyor. IDS Scheer satınalmasıyla oluşan çapraz satış fırsatları buna bir örnek. Software AG, IDS Scheer satınalmasıyla, kurumların süreç mükemmelliğine ulaşmasını sağlayan adımlar olan strateji belirleme, tasarım, uygulama, yürütme, izleme ve kontrol etme üzerine çözümler sunmanın yanı sıra SAP danışmanlığı da verebilecek.”

İş Süreçleri Mükemmelliği (BPE)

Software AG, müşterileriyle stratejik iş ortaklığını sürdürerek, müşterilerinin daha çevik, esnek ve hızlı hareket edebilmelerini sağlayarak ve en düşük sahip olma maliyetiyle en kolay kullanımlı ürünler sunmaya devam ederek, İş Süreçleri Mükemmelliği (BPE) pazarında lider olmak istiyor. Şirket, BPE pazarının, geçmiş yıllarda ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) pazarının ulaştığı büyüklüğü ve sağladığı kazançları geride bırakacağına inanıyor. Streibich, BPE pazarını şöyle değerlendirdi: “Ekolojik ve sürdürülebilir bir ekonomik gelişme için süreç zekasına yönelik talep artıyor. Software AG, söz konusu gelişmeleri, bu yeni pazarın öneminin göstergeleri olarak değerlendiriyor.”

Türkiye’de durum

Software AG, Türkiye’de de kayda değer bir gelir artışı elde etti. 2009 mali yılında toplam gelirler yüzde 65 oranında arttı. 2008 yılına kıyasla, ETS işkolunun gelir artışı yüzde 47, webMethods işkolunun gelir artışı ise yüzde 173 olarak kaydedildi.

Software AG Türkiye Genel Müdürü Yüce Erim, “2009 yılını tahmin ve planlarımızın çok ötesinde bir başarıyla bitirmemizin arkasında, ürünlerimizin sağladığı kalite güvencesinin yattığına inanıyorum. Kriz ve ekonomik daralma dönemlerinde kurumların kendilerini kriz sonrasına hazırladıkları projeler için uygun bir ürün setine sahip olmanın avantajını yakaladık. İş süreçlerini geliştirmek ve bu suretle ticari rekabet avantajı yakalamak isteyen kurumlar için gerekli olan webMethods BPM ürün ailesinin lider konumu, yakaladığı büyüme oranı ile birlikte bizleri gelecek için de çok ümitlendiriyor,” dedi.

Erim, Software AG’nin kurumsal sosyal sorumluluk anlayışıyla da rakiplerinden ayrıldığını söyleyerek şöyle devam etti: “Software AG’nin yüzde 30’u bir vakfa ait olduğundan, kazanılan her 1 avronun yüzde 30’unun yaşlılara bakım, çocuk ve gençlere eğitim desteği, çevreye ve engelli kişilere destek gibi sosyal bir projede değerlendirildiğini bilmek, Software AG çalışanlarında ayrı bir tatmin duygusu yaratıyor.”

Yazan 07 Nisan 2010 Çarşamba. Kategori Güncel, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME