Sürdürülebilir yapı tasarımında BIM teknolojisinin gücü

Gaetano LisciandraAutodesk ve Türkiye Dağıtıcısı Sayısal Grafik tarafından Yapı Endüstri Merkezi’nde organize edilen etkinlikte yapı projelerinde koordineli, tutarlı, hesaplanabilir bilginin üretilmesini, saklanmasını ve yeniden kullanılmasını sağlayan BIM (Yapı Bilgi Sistemi) teknolojisi, sürdürülebilir tasarımdaki yeri ve bu teknolojiyle üretilmiş projelerden örnekler sunuldu.

Günün ilk konuşmacısı Autodesk Danışmanı Mimar Emmanuel Di Giacomo, sektördeki ekonomik baskıların, gittikçe büyüyen proje ekiplerinin, yeni teknolojilerin ve sürdürülebilirlik sorununun, tasarımcıları yeni çözümlere ittiğini ve Autodesk’in bu sorunlara BIM teknolojisi ile yanıt verdiğini belirtti. Bilgisayar Destekli Tasarım’ın tarihçesini kısaca özetleyen Di Giacomo, günümüzde BIM teknolojisinin artık bir zorunluluk haline geldiğini söyledi. Sürdürülebilir tasarımın, bina değerini artırdığını, enerji harcamalarını ve karbon salımını düşürdüğünü ve yeni yasa ve yönetmeliklerle desteklendiğini belirten Di Giacomo, BIM’in bu konuda nasıl yardımcı olabileceğini anlattı. Autodesk’in BIM çözümleri ile ilgili bilgi de veren konuşmacı, bu ürünlerle;

-Daha hızlı, daha ekonomik ve daha sürdürülebilir projelerin hayata geçirilebileceğini

-Görselleştirme, simülasyon ve analiz araçlarıyla bina performansının ve maliyetinin inşa aşamasından önce daha hassas olarak öngörülebileceğini

-Uygulama proje ve çizimlerinin daha doğru ve verimli şekilde üretilebileceğini
gösterdi.

Daha sonra üç farklı salonda, Autodesk’in mimarlar, inşaat mühendisleri ve tesisat mühendisleri için geliştirdiği BIM tabanlı Revit yazılımlarının teknik sunumları, SAYISAL GRAFİK ve Autodesk Yetkili Satıcıları GrafCAD ve Prota’dan mimar ve mühendislerce yapıldı.

Öğle yemeğinin ardından, etkinliğe İtalya’dan katılan mimar Gaetano Lisciandra, kendi mimarlık ofisinde Revit kullanımına ilişkin deneyimlerini paylaştı ve gerçekleştirdikleri projelerden örnekler sundu. Eski kuşak bir mimar olarak bilgisayar teknolojileri ile olan ilişkisinin sınırlı olduğunu söyleyen Lisciandra, Revit’in BIM teknolojisinden çok etkilendiğini ve arkasında Autodesk’in olmasının getirdiği güvenle 7 yıl önce Revit’e geçtiklerini ve verdikleri kararda haklı çıktıklarını belirtti.

Ana salonda Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Dr. Esra Sakınç, Yeşil Bina üzerine, ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) gönüllülerinden Cemil Yaman ve Övünç Birecik de bu konudaki uluslararası sertifikasyonlar LEED ve BREEAM hakkında bilgi verdi.

Etkinliğin diğer konuşmacıları arasında BIM teknolojisini ve Revit Architecture yazılımını kendi mimari projelerinde kullanan üç yönetici mimar vardı. Gül Güven (VEN Mimarlık), Niyazi Kemer (CEM Mimarlık) ve Enis Öncüoğlu (Öncüoğlu Mimarlık), kendi projelerinden örnekler vererek, Revit’i ve BIM’i bu projelerde nasıl kullandıklarını, ne gibi faydalar sağladıklarını ve bu yeni teknolojiye geçiş sürecinde neler yaşadıklarını aktardı.

Etkinlikte ayrıca, LEED ve BREEAM sertifikasyon sistemlerine ve Türkiye’de de yeni yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne uygun yeşil bina tasarlamayı kolaylaştıran ve enerji analizlerinde kullanılan Autodesk Ecotect Analysis de canlı olarak ilk defa izleyicilerle buluştu. Türkiye’de ilk defa izleyici ile buluşan diğer Autodesk ürünleri de, gerçek zamanlı proje paylaşımı ve görselleştirme için geliştirilen Autodesk Navisworks ve dünyada haklı bir saygınlıkla izlenen statik analiz yazılımı Autodesk Robot Structural Analysis’di.

Yazan 30 Aralık 2009 Çarşamba. Kategori Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME