T-Systems’tan Dünya Çevre Günü’nde çevre dostu proje

5 Haziran, 1972 yılından bu yana dünya çevre günü olarak kutlanıyor. Çevre dostu altyapı çalışmalarıyla öne çıkan T-Systems da Almanya’nın Monheim şehrinde çevreci bir akıllı şehir projesine imza attı. Projede şehirdeki elektrik direklerine uygulanan sistemle yüzde 70 enerji tasarrufu sağlandı.

Birleşmiş Milletler Örgütü, 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi artırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Çevreci BT yaklaşım ile yeşil projelere imza atan T-Systems ise son olarak Almanya’nın Monheim şehrinde çevreci akıllı şehir projesine imza attı.
T-Sytems, Monheim’ı hızlı bir şekilde diğer şehirlere örnek teşkil edecek akıllı bir şehre dönüştürüyor. 21. yüzyılda akıllı şehirler, mükemmel altyapıya ve taşımaya doğrudan erişimle beraber modern veri otoyollarına da ihtiyaç duyuyor. Vatandaşlar ve telekom endüstrisi için hızlı İnternet sağlamanın 20. yüzyılın başında yaşanan elektrifikasyon kadar önemli olduğunun altını çizen T-Systems Telekomünikasyon Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu, “Bu nedenle, yerel bir kamu hizmetleri şirketi olan MEGA ile birlikte, 2018 sonunda tamamlanacak şehir çapında bir fiber optik ağı ve 200’den fazla erişim noktası ile kesintisiz WiFi kapsama alanı oluşturarak kenti devasa bir hotspota dönüştürmek için çalışıyoruz” dedi.
Çevre demek geleceğimiz demek”
Monheim akıllı şehir projesinin geniş kapsamlı olduğunu ifade eden Sinan Kılıçoğlu, “Dijital trafik ışık kontrolleri ve modern bir park yönetim sistemi yakında hizmete geçecek. MEGA ve Deutsche Telekom’la yapılan bir diğer pilot projemizde, elektrik direklerinin aydınlatma ekipmanlarını modern LED’lerle değiştirmeye başladık. Bu yenileme sırasında Monheim şehir merkezindeki sokak lambalarının tarihi karakterlerini ve görünümlerini koruduk. Ancak bu yenileme ile de yüzde 70 daha az güç kullanmalarını sağladık. Bunun dışında gün ışığına göre lambaları uzaktan yönetiyoruz. Yılbaşı ve özel günlerde ışıklarla özel bir atmosfer yaratabiliyoruz. Herhangi bir direkte sorun olduğunda ise direkler doğrudan sisteme bilgi veriyor. Dijitalleşme yolunda daha yaşanır şehir olması için uğraştığımız Monheim projesinin diğer akıllı şehir projelerimize örnek olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Belediyede kağıtsız hizmet uygulaması

Monheim’ın şu anda birkaç dijital kilometre taşına ulaştığına vurgu yapan Monheim Belediye Başkanı Daniel Zimmermann ise “Belediye
binalarında kâğıtsız hizmet modeli uygulanıyor, öğrenciler okullarda tablet PC kullanıyor, mobil cihazlarda sorunlar bildiriliyor ve konut sakinleri şehrin ücretsiz WiFi ağı üzerinden her zaman için bir bilgi ağ geçidi görevi gören bir WiFi portalımıza ulaşabiliyor. Şehrimizi halkımız için daha yaşanılası ve çekici bir yer haline getirmemizde yanımızda yer alan T-Systems’a çok teşekkür ediyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Yazan 07 Haziran 2017 Çarşamba. Kategori Güncel, Son Dakika, Yeşil Bilişim. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME