Tahran Yönetimi Gmail’i durdurdu

PD*27180524İran hükümeti aldığı kararla Google’ ın elektronik posta servisi Gmail’ e erişimi süresiz olarak durdurdu. Google yaptığı açıklamada elektronik posta trafiğinde yaşanan ani düşüşü doğrularken yasak kararı ile ilgili kendilerine bir bilginin gelip gelmediği konusunda bilgi vermedi. Google, İran’ daki bazı kullanıcıların e-posta hesaplarına girmekte büyük sıkıntı yaşadıklarını, fakat sunucularının ve ağlarının düzgün çalıştığını, yaşananan sorunun Google’ dan kaynaklanmadığını belirtti. Ayrıca Google yaptığı açıklamada bazen olayların kendi kontrolleri dışında gerçekleştiğini ve sorunun çözümü için çalıştıklarının altını çizdi.

Bu yıl İslam Devriminin 31. yılını kutlamaya hazırlanan İran’ daki bu yasağın muhaliflere yönelik olduğu tahmin ediliyor. Muhalifler Twitter ve Gmail gibi elektronik ortamları iletişim aracı olarak kullanarak geçen seçimlerde hile yapılığını tüm dünyaya duyurması İran’ da krize neden olmuştu.

Yasak ile birlikte İran hükümetinin uygulamaya karar verdiği diğer bir konu da yerli e-posta servisi. İran Telekomünikasyon Ajansı’nın konu ile ilgili yaptığı çalışmalarda yerli bir e-posta servisi açılarak kullanıcıların hizmet almaya devam etmeleri amaçlanıyor.

Google yönetimi geçtiğimiz ay da Çin’ de yaşanan siber ataklar sonucu Çin hükümetini ülkeden çekilmekle tehdit etmişti. Konu ile ilgili henüz bir açıklama yamayan Google’ ın İran’ daki bu yasak karşısında nasıl bir tutum sergileyeceği merakla bekleniyor.

Tahran yinetiminden henüz resmi bir açıklama gelmezken, Tahran sokaklarında hareketliliğin devam ettiği ve muhaliflerin yasak kararını protesto gösterileri sırasında polisle çatıştığı gelen haberler arasında. Konu ile ilgili olarak ABD basın sözcüsü yaptığı açıklamada “20 yüzyılda nasıl fiziksel duvarlar işe yaramayıp yıkıldıysa 21’inci yüzyılda da sanal duvarların hiç bir işlevi olmayacak ve insanların özgürlük istekleri ve düşünceleri bu duvaları aşacak” şeklinde konuştu.

Yazan 15 Şubat 2010 Pazartesi. Kategori Dosya, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME