Taiwan başardı! Müthiş gelişmeler bizleri bekliyor!

16nanometerAraştırmacı ve gözlemcilerin çarşamba günü yaptıkları açıklamaya göre, Taiwan’da, daha hafif ve daha ucuz dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları yapılmasına imkan verecek, yeni mini mikroçipler geliştirildi.

Kuzey Hsinchu şehrindeki, devlet destekli Ulusal Nano Ürün Laboratuvarı(National Nano Device Laboratories), daha küçük çip alanına, şimdiye dek hiç kimsenin sığdıramadığı sayıda transistörü yerleştirmeyi başardıklarını açıkladı.

Laboratuvar şefi Yang Fu-liang; bu teknoloji kullanılarak, cep telefonlarının ve dizüstü bilgisayarların daha küçük, daha hafif ve daha ucuz hale getirilebileceğini belirtti.

Mevcut dizüstü bilgisayarlar nadiren 1.5kg ağırlığın altına inebiliyorlar fakat son gelişme sayesinde 500gram ağırlığında dizüstü bilgisayarlar görebileceğiz.

Taipei merkezli endüstri yayını Digitimes analisti Nobunaga Chai; “yeni teknolojinin, gerçekten de bugüne kadar görülen en gelişmiş çip teknolojisi olduğunu” belirtti.

Yang ve ekibi, bir çipteki transistörlerin arasındaki uzaklığa atfen şu anda üzerinde çalıştıkları teknolojiye “16-nanometre teknolojisi” adını verdiler. Transistörler arasındaki bu mesafe küçüldükçe bir çip içine sığdırılabilen transistör sayısı da o oranda artıyor.

Ortalama bir insan tırnağının 25 milyon nanometre uzunluğunda olduğu düşünülerek, mikroskobik seviyede yapılan bu yeni teknoloji çalışmalarının, bilim adamlarına büyük zorluklar ve meydan okumalar çıkardığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Yang; “16 nanometre, ulaşılabilecek son sınır olarak düşünülüyordu” dedi. Yeni teknoloji bize neler getirecek ve bu teknoloji, tahminlerin aksine daha ileri götürülebilecek mi sorularının yanıtlarını zaman içinde öğreneceğiz.

Yazan 17 Aralık 2009 Perşembe. Kategori Donanım, Manşet, Son Dakika, Teknoloji, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME