Tamamı Arap veya Kiril alfabesinden oluşan alan adları mümkün hale geliyor! Hedef: Tüm diller!

arapca_klavyeMısır, Rusya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, tamamı kendi yerel alfabeleriyle yazılan web alan adları kullanabilmeleri başlangıç olarak onaylanan ilk ülkeler oldular.

Yaratıldığı tarih olan 1980’lerden beri, internet alan adları, İngilizce’de kullanılan Latin alfabesindeki 26 karakter, on rakam ve tireden ( – ) oluşabiliyordu. Sonraki yıllarda, teknik gelişmeler sayesinde, diğer alfabelerin, internet adreslerinin belli kısımlarında kullanabilmesi sağlandı. Fakat bugüne kadar, soneklerin (“.com”, “.org” vb.) bu 37 karakterden oluşması gerekiyordu.

Perşembe günü yapılan açıklamada, yapılan düzenleme ile bütün alan adının Kiril Alfabesinde ya da Arapça olarak kullanabilmesine zemin hazırlandığı ve bu yılın ortasında uygulamaya başlanacağı belirtildi.

Bu gelişme sayesinde, hiçbir İngilizce bilgisi olmayan kullanıcılar, Rusça ve Arapça konuşanları hedef alan internet sitelerine girmek için artık klavyeleri ile Latin karakterler yazmak zorunda kalmayacaklar.

İnternet teknisyenleri, gerekli standartları tamamlayıp, e-posta uygulamalarının, tamamı Kiril ve Arap alfabesiyle yazılmış alan adlarını anlamasını sağlayana kadar, e-posta adresleri soneklerinde Latin karakterler kullanılması gerekecek.

Sonekler (suffixes) için ülkelerin resmi olarak başvurması ve Internet Corporation for Assigned Names and Numbers(ICANN) yönetimi tarafından başvrunun onaylanması gerekiyor. Şimdiye kadar 8 farklı alfabenin kullanıldığı 16 ülkeden başvuru geldiği açıklandı. ICANN çalışanları, önerilen soneklerin herhangi bir teknik probleme ya da kullanılan bir alan adıyla ilgili bir karışıklığa sebep olmaması için incelemelerine devam ediyorlar.

Yazan 22 Ocak 2010 Cuma. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME