Teknosa, Windows 7 kullanarak her yıl 113 ağacı kurtarıyor

NuriCankayaTürkiye’nin 65 ilinde 250’ye yakın mağazası ile tüketicilerine teknolojiyi ulaştıran Teknosa, gelişen iş hedefleri doğrultusunda yaptığı önemli BT yatırımıyla geleceğin bilgisayar altyapısı için ilk adımları attı. Teknosa, bu çerçevede çalışanlarını Windows 7 işletim sistemi ortamına taşıyarak maliyet ve verimlilik avantajları sağladı. Şirket,  Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 7’nin gelişmiş teknolojisi ile önümüzdeki üç yıl içinde önemli ölçüde tasarruf elde edecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft Türkiye Microsoft Pazarlama Grup Müdürü Nuri Çankaya şunları söyledi:

“Ürün çeşitliliği, hizmet kalitesi ve yurt sathındaki yaygınlığı ile haklı bir üne sahip olan Teknosa, 10 yıl gibi kısa bir zamanda Türkiye’nin en yaygın ve lider teknoloji perakendecisi konumuna ulaşmıştır. 163 kişilik bir ekiple faaliyete başlayan Teknosa bugün, konusunda uzman 3.500 çalışanıyla hizmet kalitesini ve ürün çeşitliliğini artırmaya devam etmektedir. Microsoft’un en gelişmiş teknolojilerini bir arada sunan işletim sistemi Windows 7 Teknosa çalışanlarının verimliliğini artırırken, BT yönetimine esneklik sağlayan yenilikçi özellikleri ile yatırımın geri dönüş hızını artırdı”.

Teknosa kendi bünyesinde 675’i masaüstü, 450’si taşınabilir bilgisayar olmak üzere 1.125 kişisel bilgisayar (PC) kullanıyor. Windows 7 işletim sistemine geçişle birlikte birçok BT hizmetinin otomasyonu sayesinde BT hizmetlerinden tam zamanlı olarak 29 mesai günü tasarruf elde edildi. Bir BT çalışanı eskiden 83 bilgisayarın yönetimi ve bakımı ile ilgilenirken Windows 7’nin sunduğu yönetim kolaylıkları sayesinde bu sayı 162 bilgisayara çıktı.

65 ilde 250’ye yakın mağaza ile faaliyet gösteren Teknosa’nın ilk günden bu yana Windows 7 kullandığını ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Önder Kaplancık elde ettikleri faydaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 7, Teknosa’nın yardım masası hizmetlerine de nefes aldırdı. Teknosa veri merkezine bilgisayar sorunlarıyla ilgili olarak çalışanlardan her ay 1.951 çağrı geliyor, Windows 7’nin yaygınlık kazanmasıyla birlikte sayının 727’ye düşmesini  bekliyoruz. Windows 7’nin sunduğu teknolojiler, yardım masasına gelen çağrı sayısını yaklaşık üçte iki oranında azaltacak. Windows 7’nin şirketimize sunduğu bir başka avantaj ise, masaüstü sistem yönetiminde daha iyi bir hizmet kalitesi sunabilmek ve bakım zamanını artırmak amacıyla yapılacak olan istihdamı dengelemek. Windows 7’nin sunduğu özellikler sayesinde, ayda en az 17 bin 428 adam / saat tasarruf etmeyi hedefliyoruz. “

Teknosa’nın çevreci BT politikası doğrultusunda yaptığı Windows 7 yatırımı etkisini en çok enerji faturalarında gösterecek. Kişisel bilgisayarların daha az enerji tüketmesini sağlayan Windows 7, Teknosa’nın yılda 178,922 kWatt saat enerji tasarruf etmesini sağlayacak.

Ayrıca sağlanan enerji tasarrufu ile Teknosa atmosferdeki karbon ayak izini de önemli miktarda azaltmış olacak. Teknosa Windows 7 kullanımı ile bu yıl atmosfere salınan karbondioksit miktarını 47 ton azaltacak. Günümüzde 8,6 adet otomobilin bir yıl boyunca yol yapması veya beş evin yıllık enerji tüketimiyle ortaya çıkan bu karbondioksit miktarının etkisini gidermek için her yıl en az 113 ağaç dikmek gerekiyor.

Yazan 07 Şubat 2010 Pazar. Kategori Kurumsal, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME