TeliaSonera evlere IPTV hizmeti sunacak

ali_kancal_1TeliaSonera ve Alcatel-Lucent, Finlandiya’nın ilk 100Mbps erişim ağını kurdu. TeliaSonera, Alcatel-Lucent’ın Intelligent Services Access Manager (ISAM) fiber/VDSL2 yeniliklerini kullanarak genişbant erişimde liderliği yakaladı.

Alcatel-Lucent ve Kuzey Avrupalı operatör TeliaSonera, Finlandiya’nın ilk 100Mbps VDSL2 tabanlı erişim ağını kurdu. Bu ağ sayesinde, ülke geneline tam gelişmiş (yüksek çözünürlüklü) IPTV hizmeti sunulacak.

TeliaSonera’nın “binaya kadar fiber” (FTTB) mimarisinde, operatörün merkez ofislerinden binaların (apartmanların) bodrum katına kadar döşenen fiber kablolar kullanılıyor. Buradan son kullanıcılara bina içindeki mevcut bakır kablolar üzerinden çok yüksek hızda genişbant uygulamaları sunuluyor. Söz konusu mimari,  Alcatel-Lucent’ın kabin ve çoklu mesken birimi (multiple dwelling unit) uygulamalarına özel tasarlanmış 7354 ISAM FTTB Remote Unit çözümüne dayanıyor. Alcatel-Lucent, aynı zamanda, ağın pazara çıkışı projesi için de profesyonel hizmetler sunacak.

TeliaSonera Finlandiya yetkilileri, konu hakkında şunları söylüyorlar: “Finlandiya’da müşterilere mevcut bakır kablolar üzerinden 100Mbps hıza kadar erişim bağlantısı sunan ilk operatör olacağız. Bu, Finlandiya pazarında fark yaratacak önemli bir unsur; pazar payımızı önemli ölçüde artırmamızı ve müşterilerimize her zaman en yeni üçlü oyun hizmetleri sunmamızı sağlıyor. Alcatel-Lucent’ın 7354 ISAM FTTB Remote Unit çözümü, ihtiyacımızı eksiksiz karşılıyor; çünkü, bina içlerindeki bakır kabloları fiber ağımıza bağlayarak, fiberi en ekonomik noktalara kadar götürmemize izin veriyor.”

Alcatel-Lucent Türkiye/Azerbaycan Ülke Direktörü Ali Kançal ise görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Alcatel-Lucent, TeliaSonera’ya pazara çıkış hedeflerine ulaşmada yardımcı oluyor. Bu sözleşme, Alcatel-Lucent’ın yeni nesil genişbant erişimde lider olduğunu ve müşterilerimizin ağlarını onlar için en faydalı biçimde büyütmek üzere bütün teknolojilere sahip olduğumuzu bir kez daha gösteriyor.”

Alcatel-Lucent’ın DSL alanındaki liderliği, ödüllü ISAM ürün ailesine dayanıyor. ISAM ailesi, şu anda dünya genelinde 210’u aşkın müşteride kullanılıyor. ISAM ürünleri, 5 yıl önce pazara sunulmasından bu yana, neredeyse her hafta bir müşteride uygulanarak, Alcatel-Lucent’ın IP genişbant erişimdeki lider konumunu pekiştirdi.

Alcatel-Lucent, TeliaSonera’ya, Ethernet MDU ve kabin uygulamalarına yönelik tam hizmet veren ve VDSL2 üzerinden 100Mbps’ye kadar hız sağlamak üzere tasarlanan IP erişim ağı 7354 ISAM FTTB Remote Unit’i sundu. 7354, ISAM ailesinin bir parçası olarak, operatörlere, merkez ofisten ve “saha dolabına kadar fiber” (FTTN) uygulamalarından sağlanan servis kalitesinin aynısını FTTB ile sunma imkanı veriyor. Bu çözüm,      Alcatel-Lucent’ın DSL ve diğer fiber tabanlı erişim ağları dahil bütün ISAM ürün portföyünü kapsayan yeni nesil parça yönetimi sistemi 5520 Access Management System (AMS) tarafından tamamlanıyor. Alcatel-Lucent, TeliaSonera’ya, danışmanlık, tasarım ve bakım dahil olmak üzere kapsamlı profesyonel hizmetler sunuyor.

Yazan 06 Ocak 2010 Çarşamba. Kategori Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME