Toshiba Mona Lisayı da Aydınlattı

Monalisa2011 yılında Toshiba ile işbirliği yapan dünyanın en ünlü sanat müzesi Louvre, Toshiba Led ürünleri ile aydınlatılmaya başlamıştı. İlk etapda Piramid, Piramidion ve Colbert Kökü, bölümleri Toshiba Ledler ile aydınlatılırken planlandığı üzere Louvre Sarayının yapının dışından sonra, içsel güzelliğini ortaya çıkaracak, ambiyansına zarar vermeyecek ve dikkatleri yapının üzerine çekecek bir şekilde aydınlatılmasına devam ediliyor..Toshiba Louvre’ un Piramid, Piramidion ve Colbert Kökünden sonra Mona Lisayı da aydınlatıyor.

Toshiba iç aydınlatma konusunda ilk çalışmalarını Mona Lisa ve Kırmızı Oda içindeki görsellerin aydınlatması şeklinde tamamladı. Bu bölümlerde Toshiba’nın yeni nesil led aydınlatma ürünleri kullanıldı. Toshiba tarafından geliştirilen led lamba ve aydınlatma armatürleri sayesinde, aydınlatılan mekanlarda yüksek renksel geri verim ,azaltılmış UV ve IR yayınımı ve enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Toshiba tarafından geliştirilen özel ve yenilikçi armatür, Mona Lisa tablosu önüne monte edilmiştir. Bu armatür 34 ledli olup, önündeki koruyucu cam sayesinde ışık rengi değişimine izin verir. Armatür, içerdiği farklı optik sistemler sayesinde, tablonun tamamının düzgün bir şekilde aydınlatılmasına olanak tanır. Louvre genelinde kullanılan yenilikçi kontrol sistemi , ışık kaynaklarının en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Bu özel aydınlatma aynı zamanda sanat eserlerinin zarar görmesini de engellemektedir.

Louvre Sarayı yüzyıllar boyunca değişikliğe uğramasına rağmen, Mona Lisa için özel aydınlatma yapılması hala uzmanların ortak görüşüdür.. Bugün, Toshiba, aydınlatmadaki son gelişmeleri de ön planda tutarak, yepyeni ve ultra modern teknoloji ile Mona Lisa’yı yeniden aydınlatmaktadır.

Toshiba insanlar ve çevre ile uyum içinde yeni bir aydınlatma kültürü (AKARI) yaratma yaklaşımının bir parçası olarak Nisan 2010’dan bu yana küresel ölçekte yeni aydınlatma projesine imza atmıştır. Dünyanın önde gelen eko-bilinçli şirketlerinden biri olarak Toshiba, küresel kültür ve çevreye verilen zararların azaltılmasına katkıda bulunmaya devam edecektir.

Ortaklığın sonraki aşaması, Cour Carrée (Kare Avlu) (2013 yılı sonu) ve Napoleon Hall (2014 ün ilk yarısı) bölümlerinin aydınlatılması şeklinde devam edecektir.

Mona Lisa

Rönasansın simgesi olarak bilinen bu tablo, Leonarda Da Vinci tarafından yapılmıştır. Tablo Florensa’da 1503-1506 yılları arasında yapılmış olup, Francesco del Gianconda adlı Floransa’lı bir bez tüccarının Lisa Gherardini isimli karısa ait olduğu düşünülmektedir. Tablo La Gioconda adıyla da anılır. Da Vinci’nin özel gölgeleme tekniği olarak da bilinen Sfumato gölgeleme tekniği ve akıllı perspektif kullanımı Mona Lisa ‘nın başlıca özellikleridir. Tablo I. François Kraliyet Koleksiyonu’nun parçası olup, Mona Lisa’nın sembolik gizemli gülüşünün yanı sıra müzeden 1911 yılında çalınmasından dolayı, eser ününü bugüne kadar korumuştur.

Kırmızı oda

Bu galeri 19. yüzyıl Fransa’sını anlatan büyük ölçekli resimleri içerir. Müze ziyaretçilerinin çok fazla ilgisini çeken Jacques-Louis David’in Consecration of the Emperor Napoleon I and Coronation of the Empress Josephine, ayrıca Ingres’in The Grande Odalisque gibi pek çok başyapıt bu bölümde kırmızı duvarlarda sergilenmektedir.

Yazan 24 Temmuz 2013 Çarşamba. Kategori Her Şey!, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME