TÜİK verilerine uluslararası paylaşım standardı

tuikTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sunduğu hizmetleri uluslararası standartlara uygun geliştirmek, izlemek ve yönetmek amacıyla Servis Odaklı Mimari (SOA) uygulamasına geçti. Proje, Software AG danışmanlığıyla gerçekleştirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Software AG işbirliğiyle yaşama geçirdiği Servis Odaklı Mimari (SOA) projesiyle, kuruma özel bir yazılım geliştirme metodolojisine kavuştu. TÜİK, webMethods tabanlı SOA araç ve gereçleriyle, istatistiksel verilerin doğruluğunu, tutarlılığını, güncelliğini, izlenebilirliğini ve doğrulanabilirliğini sağlamayı amaçlıyor.

TÜİK, SOA projesi öncesi, diğer kurum ve kuruluşlarla veri paylaşımını manuel metotlarla ya da farklı teknolojilerle kodlama yaparak gerçekleştiriyordu. Sunduğu hizmetleri uluslararası standartlara uygun geliştirmek, izlemek ve yönetmek istiyordu. Ayrıca, istatistiksel verinin sunulması ve Resmi İstatistik Programı kapsamında kurumlarda oluşan istatistiklerin toplanması ve ortak bir portal üzerinden sunulması süreçlerinin güçlendirilmesine ihtiyaç duyuyordu.

TÜİK, kurum ve kuruluşların, gereksinim duydukları istatistiksel bilgiye, ihtiyaçlarına özel, hızlı, zamanında, kolay ve güvenli erişimlerini sağlamak amacıyla SOA platformuna geçiş yaptı. TÜİK Bilgi ve İletişim Teknolojileri Daire Başkanı Ramazan Çelikkaya, yapılan araştırmalar sonucunda, Software AG’nin uluslararası alanda kendini ispatlamış ürünü webMethods Enterprise Service Bus’ı (Kurumsal Veriyolu Sunucusu) tercih ettiklerini söylüyor: “Ürünün birkaç adımda web servisi üretme ve tüketme; FTP, dosya ve takvimlenmiş işleri basit arayüzlerle geliştirme; hızlı, etkin ve güvenilir SOA katmanları oluşturma imkanı vermesi, tercihimizde etkili oldu.”

Software AG Türkiye Genel Müdürü Yüce Erim ise TÜİK projesini şöyle değerlendiriyor: “Dünyadaki e-devlet projeleri, kuruluş amacı istatistiksel veriyi toplamak ve onu en doğru şekilde uluslararası standartlara uygun olarak paylaşmak olan kurumlarını SOA mimarisine geçirmeye önem veriyor. Ülkemizde de TÜİK, çağdaş dünya ile ülkemiz arasında, ülkemiz istatistiksel verilerinin güncel, güvenilir, zamanlı bir şekilde üretilebilmesi için önemli bir arayüz oluşturuyor. Bu görevinin gereği, diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla etkin bir veri alışverişi içinde olan TÜİK, kendisine en uygun yapısal modeli SOA’da bulmuş ve son derece başarılı bir geçiş dönemini tamamlamıştır.”

TÜİK, SOA projesiyle birlikte, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, Ulusal Adres Veritabanı Sistemi ve eğitim alanındaki kayıt sistemleri için projede oluşturulan web servisleriyle kurumiçi ve kurumlararası bilgi paylaşımı sağlamaya başladı. Proje öncesinde bilgiler statik bir yapıda sunulurken, bu mimariye geçişle, kurumlar bilgilere web servisleriyle daha dinamik, güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilir hale geldi.

TÜİK, proje sonucunda, hem kurumiçi hem de kurumlararası düzeyde birlikte çalışabilir, tekrar kullanılabilir, izlenebilir, güvenilir ve esnek bir iletişim ortamı sağladı. Web servislerinin kolay ve etkin bir şekilde üretilip tüketilebilmesi, TÜİK’te iş süreçlerini kısaltarak verimliliği artırdı. Ortalama servis geliştirme ve test süresi, 3 günden 1 güne düşürüldü. Böylece, şu ana kadar hizmet başına ortalama yüzde 60 oranında bir işgücü, zaman ve maliyet tasarrufu sağlandı.

Yazan 15 Şubat 2010 Pazartesi. Kategori Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME