Tüprag’da teknolojik transformasyon

MBIS LogoTürkiye’nin önde gelen iş yazılımı uygulama şirketlerinden ve SAP’nin Gold Partner’ı MBIS, madencilik sektörünün önemli firmalarından Tüprag’ın iş süreçlerini SAP’ye taşıdı. Tüprag; muhasebe, bordro ve malzeme yönetimi gibi süreçleri tek bir çatı altında toplamak ve entegre bir yapı kurmak için SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümünü kullanmaya başladı. SAP ERP projesi kapsamında; MBIS’in uygulama danışmanlığında Lojistik, Malzeme Yönetimi, Üretim Planlama, Satış Dağıtım, Finans ve Maliyet Muhasebesi, Depo Yönetimi, Kalite Yönetimi, İnsan Kaynakları modülleri devreye alındı.

Tüprag iş süreçleri ile ilgili detaylı bir inceleme yapan MBIS danışmanları, beklentilere uygun bir proje planı oluşturdu. Oluşturulan proje planı içinde, MBIS’in madencilik sektöründe uygulama deneyimleri proje başarısında önemli rol oynadı.

Tüprag’ın finansal konularda yurtdışı bağlantıları ile sorun yaşamaması için uluslararası raporlama tekniklerine uygun bir Türk lirası ve ABD doları entegrasyonu sağlamak için MBIS tarafından projeye özel arayüzler kurgulandı.

Tüprag Kışladağ Altın Madeni Finans Müdürü Erdoğan Leblebici, “MBIS’in bizden önce de maden projelerinde çalıştığını biliyorduk, bu yüzden sektörel deneyim konusunda MBIS’in tecrübelerinden faydalanmak istedik. Bilhassa madencilik sektöründeki deneyimleri MBIS ile projeye başlanılması açısından bizim için önemli bir referanstı. Uluslararası raporlama ve kayıt sistemleri konusundaki deneyim MBIS ile yapacağımız SAP projesinin çok daha kolay olacağını bizlere düşündürdü” dedi.

Tüprag’da gerçekleştirilen SAP projesinin süreci hakkında bilgi veren MBIS Genel Müdürü Murat Tekmil “Tüprag ve MBIS danışmanlarından oluşan proje ekibi, Tüprag’ın iş süreçlerini göz önüne alarak özel bir kavramsal tasarım geliştirdi. Madencilik sektöründeki önceki deneyimlerimiz de, bu projenin hızlı ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağladı” dedi.

Tüprag’da, MBIS tarafından yapılan SAP projesinin ardından kontrol kalitesi arttı. İş standartlarının gelişmesi ve raporlama sisteminin iyileşmesi sağlandı. Şirket içerisinde entegre bir yapı oluştu, maliyetler kontrol altına alındı.

Tüprag, merkezi Kanada’da bulunan Eldorado Gold Cooperation şirketinin bir alt kuruluşu olarak 1986 yılından beri, Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Tüprag, İSO tarafından 2008 yılı verilerine göre hazırlanan Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde, madencilik sektöründen en büyük, Türkiye genelinde ise 3. büyük yükseliş gösteren firma olarak 250. sırada yer buldu.

Yazan 21 Ocak 2010 Perşembe. Kategori Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME