Türk Telekom’un konsolide yatırım tutarı, 677 milyon TL

Türk Telekom Grubu, 2. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide yatırım tutarı birinci çeyrek dönemine göre yüzde 67 artarak 677 milyon TL olarak gerçekleşen Türk Telekom Grubu, yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen 405 milyon TL yatırım ile yılın ilk 6 ayında 1 milyar 81 milyon TL’lik yatırım rakamına ulaştı. 1,26 milyon hane fiber kapsamına alındı. Türk Telekom Grubu çalışan sayısı ise 36.209’a ulaştı.

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani Türk Telekom’un 2012 2. çeyrek sonuçlarına dair özetle şunları söyledi:

“Grup gelirleri yıldan yıla yüzde 7 büyüyerek 3,2 milyar TL’ye çıkarken FAVÖK marjı yüzde 40 olarak gerçekleşti. Dönem kârımız TL’nin değer kazanmasıyla da desteklenerek yıldan yıla yüzde 24 artarak 630 milyon TL’ye ulaştı. Türk Telekom Grubu’nun öncelikle fiber ve 3G’ye odaklanan yatırımları yılın ilk yarısında 1 milyar TL’yi aştı. Haziran 2012’de tüm PSTN müşterilerimize sunduğumuz ve her yöne paket dakikaları tamamlayan, ev sigortası teklifi ile sabit ses hizmetlerimize daha fazla değer kattık.

FİBER

Sabit geniş bant şebekemize özellikle de eve/binaya kadar fibere yatırım yapmaya devam ettik ve 1,26 milyon haneyi kapsadık. Perakende internet şirketimizin ADSL müşterileri arasında sınırsız paket kullananların payı, artan veri tüketimi ve hız iştahı yönündeki açık eğilimi ortaya koyarak, ikinci çeyrekte yüzde 68’e ulaştı ve ortalama aylık kullanım 23 GB olarak gerçekleşti. Fiber üzerinden sunduğumuz hızla, müşterilerimizin çevrimiçi geçirdikleri sürede daha fazla data tüketmelerini sağlıyoruz. Fiber teklifimizin doğal bir uzantısı olarak, TV ürünümüz beklentilerimizin de ötesine geçen çok başarılı Tivibu Ev (IPTV) ile ivme kazanmaya devam ediyor.

TTNET

TTNET ile “Akıllı Evim” markası altında yeni bir dizi paket ürünü piyasaya sunduk. Türkiye’de bir ilk olan bu paket PSTN ile birlikte sabit geniş bant ve televizyonu tek fatura ile sunuyor. Bu paket ürünlere ek olarak, TTNET ülke çapında Wi-Fi noktası erişimi ve video, oyun, müzik, eğitim, bulut hizmetler gibi birçok katma değerli hizmeti de müşterileriyle buluşturuyor.

AVEA

Mobil iştirakimiz Avea ağ ve kanal yatırımlarını sürdürürken güçlü büyüme elde etti ve devam eden zorlu piyasa koşullarına rağmen kârlılığını artırdı. Mobil müşteri sayımız, ikinci çeyrekte net 70 bin müşteri elde ederek 13 milyona ulaştı. Mobil gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 13 artarak çeyrek bazında tarihi bir rekor olan 856 milyon TL’ye yükseldi. Yeni akıllı telefon ortaklıkları ve cihaz satışındaki belirgin artış nedeniyle mobil veri, Avea’nın büyümesi için itici güç olmaya devam ediyor.”

 

Yazan 16 Temmuz 2012 Pazartesi. Kategori Ekonomi, Güncel, Manşet, Son Dakika, Telekom. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME