Turkcell’den GSM sektöründe bir ilk: “ISO 14064 Belgesi”

turkTurkcell, sosyal, ekonomik ve çevresel etki alanlardaki ‘insan ve fayda’ odaklı, uluslararası standartlara bağlı çalışmalarıyla çevre dostu şirket olduğunu kanıtladı. Turkcell, sera gazı standartlarıyla ilgili tüm sorumlulukları yerine getirerek Türkiye’de ISO 14064 – Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması belgesi alan Türkiye’deki ilk GSM firması oldu. Turkcell iklim değişikliği konusundaki farkındalığı çok önceden benimsemiş bir şirket olarak, iklim değişikliğinin neden olduğu riskler ve yarattığı yeni fırsatlar konusunda çalışıp bu çalışmaları stratejik planlarının bir parçası haline getirdi. İlk kez 2013 yılında CDP Türkiye’yi (Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi) yanıtlayan Turkcell, 2014 yılı için daha kapsamlı hazırladığı raporunu da kamuoyuyla paylaşmak üzere tamamladı.

Turkcell iklim değişikliğiyle mücadelede öncü

ISO 14064 belgesi için başvuran kurum ve kuruluşların uluslararası standartları yerine getirmesi bekleniyor. Çevresel ve sosyal sorumluluk yaklaşımını benimseyen Turkcell bu çalışmayı, paydaşların beklentilerine cevap verebilme ve iklim değişikliği ile mücadele alanındaki çabaların parçası olmak hedefiyle gerçekleştirdi. Turkcell’in sera gazı salımlarını belirlemesi, izlemesi, raporlaması ve azaltımı konularında tutarlılık ve şeffaflık göstermesi, şirkette sera gazı yönetimi stratejileri geliştirmesi ve uygulaması, gelecek için planlar oluşturması gibi çalışmaları bağımsız denetçi kuruluşlar tarafından doğrulandı. Ve Turkcell, ISO 14064 belgesi almaya hak kazandı.

Baz istasyonlarında 3 bin 837 ton sera gazı azaltımı

Turkcell 2013 yılından bu yana yaptığı verimlilik çalışmalarıyla sağladığı elektrik tasarrufu ile Kapsam 2 salımlarında yaklaşık %5 azaltım elde etti. Salım azaltım projeleri arasında özellikle baz istasyonlarında kullanılan enerjinin yönetimi ile ilgili yapılan iyileştirmeler ve yenilikçi uygulamalar neticesinde elektrik tüketimi azaltılarak baz istasyonlarında verimlilik sağlandı. Günün farklı zaman dilimlerinde değişkenlik gösteren enerji ihtiyaçları bulunan baz istasyonlarına Turkcell güç koruyucu algoritmalar geliştirerek, enerji yönetim sistemi kurdu. Böylece baz istasyonlarında 3 bin 837 ton sera gazı salım azaltımı sağlandı.

 

Yazan 03 Ağustos 2015 Pazartesi. Kategori Ekonomi, Güncel, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME