Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santrali bir yaşında

3Türkiye’nin enerji çözümleri markası Tunçmatik’in, Güneş Sigorta ana binasına kurduğu Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santrali bir yılda 10,282.32 kWh enerji üretti.

Türkiye’de enerji alanında 40 yıldır hizmet veren Tunçmatik, alternatif enerjinin öneminin ve değerinin bilincinde olarak hareket ediyor. Tunçmatik’in, Güneş Sigorta’nın Esentepe’de bulunan Genel Müdürlük binasına kurduğu Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santrali bir yıldır kendi elektriğini kendi üretiyor. Şirket, merkez binasında bulunan santralle yılda 9 MWh enerji üretiyor. Santral toplamda 9 kWp kurulu güçten oluşuyor. Güneş Sigorta, santralin kurulduğu 13 Mart 2009’dan bugüne kadar, toplamda 10,282.32 kWh enerji üretimi yaptı.

Tunçmatik’in gerçekleştirdiği projeyle Güneş Sigorta yılda,  fosil bazlı yakıt kullanarak 11282 kilometrelik yol tükemine eşit, 7.19 ton karbondioksit emisyonu engellenmesine olanak tanıyor. Bu seviyede karbondioksit emisyonunun engellenmesi alternatif olarak ancak 719 ağaç tarafından bir yıl boyunca absorbsiyon ile sağlanabilmekte. Güneş Sigorta, Tunçmatik’in kurduğu bu santralle yeşil enerji kullanarak doğaya katkıda bulunuyor. Güneş Sigorta’nın internet sitesi ve SUNNY PORTAL sayesinde Güneş Enerjisi Santralinin günlük üretim değerleri ve engellenen karbondioksit emisyonu miktarı dakika dakika izlenebiliyor.

Güneş Sigorta Genel Müdürü İlker Aycı “Tunçmatik ile gerçekleştirdiğimiz güneş enerjisi santrali projesiyle kurumsal sosyal sorumluluk alanında bir ilke imza atarak özel sektöre örnek olduk. Santral birinci yılını doldururken ürettiğimiz enerji ile binamızın elektrik ihtiyacının bir kısmını karşıladık. Güneş Sigorta olarak kurumsal sosyal sorumluluk alanında öncü projelerle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Yazan 26 Mart 2010 Cuma. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME