Türklerin Tercihi Akıllı Telefonlar

Avea LogoIDC’nin (Worldwide Mobile Phone Tracker) araştırmaları akıllı telefon pazarındaki ciddi büyümeyi işaret ediyor. IDC’nin 25 Temmuz 2013 tarihinde yayınladığı rapor, 2012’nin 2. çeyreğinde tüm dünyada 156 milyon adet olarak gerçekleşen akıllı telefon satışlarının; bu yılın aynı döneminde 237.9 milyona çıkarak yüzde 52.3 oranında arttığını gösterdi. Toplam mobil telefon satış oranlarının yaklaşık 9 katına denk gelen bu büyüme sonrası, mobil telefon pazarının yüzde 55’ini akıllı telefonlar oluşturdu.

IDC’nin açıkladığı raporu değerlendiren Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül, mobilite de dünyadaki değişimin nabzını tutan Avea’nın ise 2013 2.çeyrekte akıllı telefon penetrasyonunu yüzde 30 oranına çıkartarak, bu yarışın kazananı olduğunu söyledi. Yurdagül, Avea’nın her 3 müşterisinden birinin akıllı telefon kullandığını da kaydetti.

Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül, gelişen teknoloji ve yaygınlaşan mobil internet kullanımıyla birlikte akıllı telefonların tüketici tercihlerini tamamen farklılaştırdığını; bunun da sonucu olarak akıllı telefonların artık günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini söyledi.

IDC’nin 25 Temmuz 2013 tarihinde yayınladığı raporu bu kapsamda değerlendiren Baran Yurdagül, raporun akıllı telefon pazarındaki ciddi büyümeyi işaret ettiğini belirtti ve ekledi: “Rapor, 2012’nin 2. çeyreğinde tüm dünyada 407 milyon adet mobil telefon satıldığını; bu rakamın bu yılın aynı döneminde yüzde 6’lık bir artış göstererek 432 milyon adede ulaştığı gösterdi.

2012’nin 2. çeyreğinde 156 milyon olan akıllı telefon satışı ise, bu yılın aynı döneminde 237.9 milyona çıkarak tam %52.3 oranında bir artış gösterdi. Mobil telefon artışının 9 katı bir büyümeye denk gelen artış oranı sonrası akıllı telefonlar, 2013 yılı 1. yarıyılı sonunda mobil telefon pazarının yaklaşık yüzde 55’ini oluşturmaya başladı” dedi.

Her 3 Avea müşterisinden biri, akıllı telefon kullanıcısı

Türkiye pazarıyla ilgili de bir değerlendirme yapan Yurdagül; ”Türkiye’deki akıllı telefon satışlarındaki artış yüzde 88. Operatör münhasır kanallarındaki büyüme oranı ise yüzde 85 olarak gerçekleşti. Yani Türkiye’de akıllı telefondaki büyüme oranı; dünyadaki büyüme oranının da üstünde. 2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin ise tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor”  dedi.

Akıllı telefonlara artan bu ilgiyi karşılamak üzere Avea olarak gerek kendi markalı cihazları, gerekse de diğer iş ortaklarından sağlanan cihazlara yatırım yapmaya devam ettiklerini söyleyen Yurdagül; bu yatırımların geri dönüşünü hem mobil internet gelirlerinde hem de akıllı telefon penetrasyonundaki ciddi artışlarla aldıklarını ifde etti. Avea’nın ‘Akıllı’ olmayı da oynamayı da sevdiğini dile getiren Yurdagül, akıllı cihaz penetrasyonda Avea’nın elde ettiği sonuçlar hakkındaysa şunları söyledi:

“Gerçekleştirdiğimiz Sade, Ekonomik ve Çeşitli tarife ve kampanyalarımızla ‘Akıllara’ hitap ettik ve bunun sonucunda da 2013 yılı 2. çeyrekte akıllı cihaz sahiplik oranını yüzde 30’a yükselttik. Bu yarışın kazananı olduk çünkü, Türkiye’de mobil bağlantıyı uçtan uca bir organizasyonla yönetmeye ilk biz başladık. Mobil Bağlantı Direktörlüğü altında bütün aksiyonlarımızı birleştirdik ve mobil bağlantıyı oluşturan; içerik, erişim ve terminal katmanlarını bir arada yönetirken; bunu en iyi ve avantajlı tariflerle de birleştirdik.  Bunun karşlığını da akıllı cihazlarda yüzde 30 penetrasyon oranıyla aldık. Yani neredeyse her 3 Avea müşterisinden biri, artık akıllı telefon kullanıyor. Ayrıca mobil internet gelirlerimizi de geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre yüzde 43 oranında arttırdık. Akıllı telefonlara olan bu ilgiyi en doğru cihaz, uygulama ve çözümlerle karşılamak adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz”

Yazan 16 Ağustos 2013 Cuma. Kategori Mobil, Son Dakika, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME