Uçan Bisiklet Hayal Olmaktan Çıktı

uçan bisikletUçan Bisiklet Prag’da 12 Haziran Çarşamba günü uçuşa geçti. Dassault Systèmes’in 3D yazılım araçlarının gücüyle birleşen yaratıcı Çek tasarımcıların hayal gücü, uçabilen bu benzersiz bisikletin üretilmesini sağladı. Yaklaşık 12 ay önce kamuoyuna tanıtılan motosikletin sanal prototipi artık gerçeğe dönüştü.

Uçabilen bir motor yaratma fikri bir buçuk yıl önce ortaya çıktı. Projenin arkasındaki güç; kar veya ticari kazanç elde etmek değil, sadece çocukluktan kalan bir düşün gerçeğe dönüştürülmesiydi. Technodat’tan Ales Kobylik yönetiminde Technodat, Duratec ve Evektor adlı üç şirket tarafından oluşturulan ekip kendilerine net bir hedef belirledi; Cazip ve kullanışlı bir ürün tasarlamak ve Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE Platformunu kullanarak bu ürünün prototipini oluşturmak.

Avrupa’nın en büyük iki yazılım şirketinden biri olan Dassault Systèmes’in yenilikçi teknolojisi sanal bisikletin tasarlanmasını, üretilmesini, test edilmesini ve özelliklerinin sanal olarak simüle edilmesini mümkün kıldı. Bazılarının arasında yüzlerce kilometre olan Uçan Bisikletin yaratıcıları, bulundukları yer neresi olursa olsun aynı veri setleri üzerinde çalıştı.

Altı fütüristik yapay pervanenin gücüyle havalandı

Aralarında Rönesans efsanesi Leonardo da Vinci, Fransız yazar Jules Verne veya Çek kahraman Jan Tleska? gibi kendilerinden önce bunun düşünü kuranlar da bunun gerçekleştiğini görmek istemişlerdir. Uçan bisikletin yaratıcı ekibi düşlerini sanal ortamda tasarladılar. Tasarımcılar çeşitli alternatifleri kapsamlı bir şekilde değerlendirdikten sonra multicopter ilkesinde karar kıldılar. Kalkış için klasik bir uçakta olduğu gibi kanatların üzerine yukarıdan kaldırma gücü uygulamak gerekmemekte. Bunun yerine Uçan Bisiklet, altı fütüristik yatay pervanenin statik itici gücüyle havalandı.

“Bisikletli hovercraft” olarak düşünülen cesur bir proje olan Uçan Bisiklet, üç yenilikçi Çek şirketinin sevgiyle dünyaya getirdiği bir çocuk gibi. 3DEXPERIENCE yazılım çözümlerinin tedarikçisi olan Technodat, ağırlıklı olarak projenin yönetiminden, koordinasyonundan, takviminden ve bütçesinden sorumlu. Bisiklet üreticisi olan Duratec kasayı, kanatların güvenlik kapaklarını ve motosikletin yerel üretim bileşenlerini sağlamakta. Bir mühendislik şirketi olan ve konsept tasarımı ile bazı işlevsel grupların üretim çözümünü sağlaması için ortaklık kurulan Evektor ise uygun tahrik ünitelerinin, akülerin ve kanatların seçilmesini sağladı.

Videosu için http://www.youtube.com/watch?v=mkRW-0DGIaY&feature=youtu.be
Twitter üzerinden iletişimde kalmak için lütfen #flybikeCZ etiketini takip edin.

Uçan Motosikletin Temel Parametreleri

Toplam çıkış: 54 kW

Tahrik: yatay eksen üzerinde öne ve arkaya karşılıklı çiftler halinde yerleştirilen 4× 10 kW ana motor; motosikletin yan taraflarındaki döndürülebilir konsollara yerleştirilen 2× 7 kW stabilizasyon motoru

Pervaneler: ana pervane, çapı 1.200 mm, maksimum devir 2.200/dak; stabilizasyon pervanesi, çapı 650 mm; pervaneler kompozit muhafazalarla çevrelenmiştir

Güç: 50 Ah toplam kapasiteli Li-Pol akümülatör seti

Motosiklet kasası: kaynaklı kısım hafif alaşımdan (duralumin) üretilmiştir

Motosiklet bileşenleri: standart yöntemlerle satın alınmıştır

Boyutlar: yakl. 3.800 mm (uzunluk) × 2.500 mm (genişlik) × 1.200 mm (yükseklik)

Ağırlık: 95 kg, pilotsuz

Maksimum yüklü ağırlık: 170 kg

Tahmini uçuş süresi: 5 dakika

Tahmini sürüş süresi: 30 – 50 dakika

Maksimum hız sınırı: 50 km/saat

Yazan 17 Haziran 2013 Pazartesi. Kategori Her Şey!, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME