USGS Deprem Detaylarını Twitter’dan Takip Ediyor

science_strategyAmerikan Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS), bölgesel depremlerin ardından günümüzde çok populer olan blog sitesi Twitter’I takip ettiklerini açıkladı.

“İnsanlar depremden sonra twitlemeyi seviyor” diyor USGS deprem bilimcilerinden Paul Earle geçtiğimiz hafta düzenlenen Amerikan Jeoloji Birliği toplantısında.

Genel olarak depremin olduğu an ile araştırmacıların depremin sismik verilerini analiz etmeleri arasında boşluk yaşanmakta. Bu boşluk sırasında, bilim adamları ilk sonuçları görmek için yüzlerce twiti bir araya toplayarak, depremin nerede, ne kadar genişlikte bir alanda hissedildiğini ve potensiyel zararla ilgi  öngörülerde bulunuyorlar.

USGS’nin geliştirdiği prototip system, Twitter’a yazılan her “deprem” kelimesini ve farklı dillerde bile olsa içinde deprem geçen tweetlerin içeriğinin ne olduğunu, nererden ve kim tarafından yazıldığını gösteren bir e-posta gönderiyor.

“Bu yapılanlar depremle ilgili az da olsa fikir sahibi olmamızı sağlıyor” diye de ekliyor Paul Earle.

Tüm dünyayı kasıp kavuran Twitter artık devlet kurumları içinde de kullanılmaya başlandı. Gelecekte ne olur bilinmez ama şimdilik birçok haberi Twitter’dan almaya devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Yazan 17 Aralık 2009 Perşembe. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME