Vatan Bilgisayar 30. Yılında Hızla Büyüyor

Vatan Bilgisayar

1983 yılında Türkiye’nin ilk teknoloji perakende mağazasını açan Vatan Bilgisayar, 2013 yılında hızlı büyümesini yeni açtığı mağazalarla sürdürüyor. 2013 yılının ilk 8 ayını ciroda yüzde 47 büyüme ve 14 yeni mağaza açılışı ile kapattıklarını belirten Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, “Önümüzdeki 4 aya iddialı giriyoruz. 4 ayda 22 yeni mağaza açacağız. 2013 sonunda 50 kentte, 100 mağaza ile ciroda yüzde 50 büyüme yakalamayı hedefliyoruz” dedi.

Hasan Vatan, düzenlediği basın sohbet yemeğinde 30. yılını kutlayan Vatan Bilgisayar’ın yeni büyüme hedeflerini ve teknoloji perakende sektöründeki son gelişmeleri paylaştı. Hem 2012 yılını hem de 2013’ün ilk 6 ayını sektöre göre hızlı bir büyüme ile kapattıklarını belirten Vatan şu bilgileri verdi: “GFK verilerine göre, toplam teknoloji sektörü Vatan bilgisayar hariç 2012 yılında yüzde 22 büyüdü. Teknoloji marketlerinde ise bu büyüme yine Vatan hariç yüzde 23 düzeyinde kaldı. Vatan Bilgisayar olarak ise biz 2012 yılını yüzde 38 oranında büyüme ile kapattık.

2013’ün ilk 6 ayında geçen yılın ilk 6 ayına göre cirosal olarak yüzde 42 büyüdük. GFK’ya göre Vatan Bilgisayar dışında 2013’ün ilk 6 ayında toplam teknoloji pazarı yüzde 22, teknoloji market pazarı ise yine Vatan hariç yüzde 30 büyüdü. Yani yılın ilk 6 ayını teknoloji sektörü ortalamasının yaklaşık iki katı büyüme ile kapattık. Ağustos sonu itibarıyla ise büyüme oranımız yüzde 47 oldu.”

Tablet ve akıllı telefon patladı

Türkiye’de genç nüfustaki artış ile birlikte tüketici elektroniğinde olan ilginin artığını ve son teknoloji ürünlere yönelik pazarın her gün büyüdüğünü belirten Hasan Vatan, “Akıllı telefonlar bu yılın en çok satan ürünleri olmaya devam ediyor. Tablet ise adetsel olarak neredeyse Notebooka yaklaştı” bilgisini verdi.

2013 yılında en dikkat çeken artışın tablet ve akıllı telefonlarda olduğunu belirten Hasan Vatan, “2013’ün ilk 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, tablet pazarı yine Vatan bilgisayarın satışları çıktığında dört kat büyümüş görünüyor. Bizde ise 12 kat büyüme gerçekleşti. Cep telefonlarında ise Vatan Bilgisayar’da satışlar hız kesmiyor.

İlk yedi ayda geçen yıla göre adet bazında yüzde 100 artış gerçekleşti. Ancak tüm sektöre bakıldığında artış yok. Ancak şöyle düşünün ki, Türkiye’de hala ayda 1 milyon cep telefonu satılıyor. Herkes yeni teknolojiyi istiyor.” diye konuştu.

İlk altı ay satışlarına bakıldığı zaman; Vatan’ın rakiplerin ortalamasına göre, masaüstü bilgisayarda 14 kat, monitörde 9 kat, yazıcıda 6 kat, tonerde 14 kat, yazılımda 5 kat, Notebook’da 2,5 kat daha fazla satış yaptığını belirten Hasan Vatan, Vatan Bilgisayar olarak da sektörün yine çok üzerinde, yeni mağazalarla hızlı büyümelerini sürdüreceklerini belirtti.

Hasan Vatan, “2013 yılının ilk 8 ayında 14 yeni mağaza açtık. Şu anda 36 ilde, toplam 78 mağaza ile hizmet veriyoruz. Önümüzdeki günlerde Gaziantep PrimeMall’da, , İstanbul’da İstwest AVM ve Astoria’da yeni mağazalarımızı açıyoruz. Yılsonunda 50 ilde 100 mağazamız olacak” dedi.

Hasan Vatan, bugün 140 bin metrekare kapalı alanda, 3500 çalışanı bulunan Vatan Bilgisayar’ın yıl sonunda 4000 binden fazla çalışanı ile 150 bin metrekarede hizmet vereceklerini sözlerine ekledi.

1983 yılında Taksim-Elmadağ’da Türkiye’nin ilk bilgisayar mağazası olarak kurulun Vatan Bilgisayar’ın bugün İstanbul’un yanı sıra; İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Konya, Antalya, Kayseri, Samsun, Trabzon, Aydın, Mersin, Eskişehir, Adapazarı, Tekirdağ, İzmit, Hatay, Gaziantep, Balıkesir, Sivas, Denizli, Kahramanmaraş, Erzurum, Malatya, Düzce, Muğla(Bodrum) Diyarbakır, Afyon, Kütahya, Manisa, Çorum, Osmaniye, Edirne, Ordu, Zonguldak (Ereğli) ve Mardin olmak üzere Türkiye’nin 36 ayrı ilinde 78 mağazası bulunuyor.

Yazan 02 Ekim 2013 Çarşamba. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME