Veri miktarı 2020 senesine kadar 45 kat artacak

Bilginin altyapısına yönelik çözümler konusunda çalışan EMC Corporation, yaptığı açıklamada EMC sponsorluğunda IDC tarafından gerçekleştirilen “Dijital Dünya Çağı – Hazır mısınız?” başlıklı araştırmanın sonuçlarını duyurdu. Dijital Dünya’da veri miktarlarındaki artış hızının güncel olarak incelendiği, sektörde çığır açan araştırmanın dördüncü ayağı, yaratılan ve kopyalanan dijital veri miktarlarındaki yıllık artış hızını ölçüyor ve öngörülerde bulunuyor. Aynı zamanda da çalışma, bu artış hızının dünyanın dört bir yanındaki bireyler ve Bilişim Teknolojisi uzmanları üzerindeki etkisini ölçüyor.

2010 Senesi Sonuçları 100 Senelik Tweet’e, 75 Milyar Adet iPAD’e Eşit…

2009 senesinde, “Ekonomideki Büyük Durgunluk” döneminin ortasında, dijital veri miktarı 2008’e oranla yüzde 62 arttı ve 800 milyar Gigabayt’a (0.8 Zetabayt) ulaştı. Bir Zetabayt, bir trilyon Gigabayta eşit. 2010 senesinde yaratılan dijital veri miktarı olan 1.2 zetabaytın da aşağıdaki verilere eşit olduğu biliniyor:

* Twitter’da dünya üzerindeki tüm kadın, erkek ve çocukların sürekli olarak 100 sene boyunca yarattığı tweet’ler sonucu oluşan dijital veriler.
* 75 milyar adet tamamen dolu 16GB’lık Apple iPAD. Bu iPAD’ler, Wembley Stadyumu’nu boydan boya 41 kere, Mont Blanc Tüneli’ni 84 kere, CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcı Tüneli’ni 151 kere, Beijing Ulusal Stadyumu’nu 15.5 kere ve Taipei 101 Kulesi’ni de 23 kere doldurabilir.
* FOX TV’nin hit TV dizisi “24”ün 125 milyon sene boyunca durmaksızın gösterimi.
* 2010 senesinin Mart ayında imzalanan ve 2 bin’den fazla sayfadan oluşan ABD Hasta Haklarını Koruma ve Erişilebilir Bakım Hizmetleri Kanunu’nun 707 trilyon kopyası. Bu dokümanlar uçtan uca yerleştirildiğinde dünyadan Pluto Gezegeni’ne 16 kez gidip gelinebilir.

Ayrıca, dosya, görsel, kayıt ve diğer djiital veri saklayıcıların sayısı 67 kat artarken tüm bu ortamların yönetim, güvenlik ve koruma ihtiyacı da aynı oranda artacak. Bu büyümeye karşın, dünya çapındaki BT profesyonellerinin sayısı yalnızca 1.4 kat artacak. Bu artışların kümülatif etkisi CIO’ları çeviklik, verimlilik, etkinlik ve kontrolde yeni seviyeler arayışına girmeye sevk edecek ve bu vesileyle özel bulut bilişim ortamlarına geçiş de hızlanacak.

Kalıcı Dijital Verilerin Üçte Biri Bulut’tan Geçiyor…

* Sesli medya, TV, radyo, basılı medya gibi medyanın tüm öne çıkan farklı türleri analogdan dijital formata geçerken, her yıl yaratılan dijital verilerin miktarı 2009 senesinden 2030’a kadar 44 kat artacak.

* 2020 senesine kadar her yıl yıl yaratılan verilerin üçte biri ya olduğu gibi kalacak ya da buluttan geçecek.

* IDC, miras (mainframe) sistemlerin bakımı için ayrılması gereken BT bütçelerini azaltmak isteyen şirketlerin bulut bilişim kullanımlarına dayanarak yenilikçilik için harcanacak paranın bugünden 2014 senesinin sonuna kadar işletme gelirlerinde 1 trilyon dolar artışı teşvik edeceğini öngörüyor.

* 2020 senesine kadar standart seviyenin üzerinde güvenlik gerektiren dijital verilerin oranı yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkacak.

* Bugün yaratılan dijital verilerin miktarı mevcut depolama kapasitesinin yüzde 35 üzerindeyken bu oran önümüzdeki yıllarda yüzde 60’a ulaşacak.

* Dijital Dünya’nın yüzde 70’i bireyler tarafından oluşturuluyor. Ancak Dijital Dünya’nın yüzde 80’inin depolanması, korunması ve yönetiminden işletmeler sorumlu. İşletmelerin üzerine düşen yükümlülük sosyal paylaşım ağları ve Web 2.0 teknolojilerinin kullanımının artması ile daha da ağırlaşacak.

Veri miktarlarındaki artışla ilgili araştırma ayrıntılı olarak internetten indirilebiliyor. EMC’nin Dijital Dünya sayfasında da araştırmanın önceki ayakları ile dünya çapında Veri Miktarlarında Artış Sayacı da bulunuyor. Bu sayaç veri miktarlarındaki artışları güncel olarak yanısıtıyor. Dijital Ayakizi hesaplayıcısı da bir bireyin dijital dünyasının nasıl hızlı genişlediğini dakika bazında gösteriyor.

EMC Corporation CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Joe Tucci konuya ilişkin yaptığı açıklamada,  “Bu yıl gerçekleştirilen Dijital Dünya Araştırması CIO’ların BT stratejileri ve yatırımlarını planlarken karşı karşıya kaldıkları kısa ve uzun dönemli zorlayıcı stratejik sorunları ortaya çıkarıyor. CIO’lar oyunda kalabilmek

için bazı şeyleri farklı yapmaları, geleneksel altyapılarını BT’yi şirket içi ve dışı kullanıcılara hizmet olarak sunan özel bulut veri merkezlerine dönüştürmeleri gerektiğini kısa sürede keşfediyorlar. Özel bulut bilişim, bir diğer deyişle BT’nin bir sonraki önemli dalgası, onlara bu gereksinimleri konusunda çözümler sunuyor. İşletmelere ve tüketicilere yönelik olarak veri miktarlarındaki patlamayı kontrol altına almak ve güvenliği sağlamak için yeni ve otomatikleştirilmiş yöntemler vaad ediyor.”  dedi.

Yazan 18 Mayıs 2010 Salı. Kategori Manşet, Son Dakika, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME