Vista vs. XP: hangisi daha güvenli?

windows-vista-noctural-blue-wallpaperMicrosoft her ne kadar Windows 7 için yenilemeler yapsa da, Windows Vista ve Windows Xp arasında karşılaştırma yapmaya devam ediyor. Microsoft’a göre Windowa Vista kötü yazlımlara karşı Windows Xp ‘ye göre daha dirençli. Microsoft ayrıca son service pack’ler yüklenmiş olsa da en güvenli ve korunan internet tarayıcılarının bile saldırıya daha açık hale gelmeye devam ettiğini, özellikle Explorer 6 da bu sorunun yaşandığını ekledi.

Microsoft yayınladığı raporda Vista’nın özellikle güvenlik konusunda gözle görülür bir şekilde Xp’ye olan üstünlüğünü dile getirdi. 2009 yılının ilk altı aylık bölümünde virüs bulaşma oranları karşılaştırıldığında Vista oldukça düşük çıktığını belirtiyor.

Microsoft bunlara ek olarak şunları da söylüyor; hangi işletim sistemi kullanılırsa kullanılsın bu çıkan service pack’ler engellemesi daha kolay olan virüsler için güvenlik getiriyor. Service Pack’ler her güncellendiğinde eskiye ait özellikleri de yanında getiriyor. Vista bu konuda da Xp’ye karsı daha üstün çünkü Vista SP1, Xp’nin bütün service packlerinin bütün özelliklerini de içinde barındırıyor.

Virüs bulaşma oranlara gelecek olursak Vista  SP1’de ,  Xp SP3‘e göre %61,9 oranında daha az. İşletim sistemi bazında karşılaştırılınca Vista şaşırtıcı derece üstünlüğüyle dikkat çekiyor %85.3 oranında Xp’ye göre daha başarılı.

Yazan 08 Aralık 2009 Salı. Kategori Güncel, Güvenlik, İnceleme, Manşet, Son Dakika, Teknoloji, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME