Vodafone, Trafik Sorununun Çözümüne Destek Oluyor

KTGD.imza.toreni1 Mobil iletişim teknolojilerini her gün daha fazla birey ve kurum için erişilebilir kılarak Türkiye’yi daha iyi bir geleceğe taşımayı hedefleyen Vodafone Türkiye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın, kurumların trafik güvenliği konusunda kurumsal politika geliştirmelerine destek olmak için oluşturduğu platforma destek oldu. “Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında geliştirilen “Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu”na imza atan ilk ve tek telekom şirketi olan Vodafone Türkiye, mobil teknolojilerle daha iyi bir gelecek oluşturma hedefini bu desteğiyle bir kez daha vurguladı.

“Trafik Güvenliği Deklarasyonu”, trafik güvenliği konusunda farkındalığın geliştirilmesi, trafik kazalarından doğan can ve mal kayıplarının azaltılmasına yönelik koruyucu önlemler alınması ve trafikte sorumluluk bilincinin artırılması amacıyla, bu konuda faaliyet gösteren tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde yürütülen bir platform olma niteliği taşıyor. Ayrıca bu deklarasyon kurumların trafik güvenliğinin artırılması amacıyla gönüllü olarak üstlenebilecekleri rollerin çerçevesini belirlemek ve kurumların trafik sorununun çözümünde ele alabilecekleri öncelikleri belirlemek gibi amaçlar barındırıyor.

Kalay: “Trafik sorunumuzu güç birliğiyle çözeceğiz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, şunları söyledi: “Trafikte güvenlik konusunda kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üretebilmek, ancak bu konuyla ilgili paydaş kuruluşların güçbirliğiyle mümkün olabilir. Vodafone Türkiye olarak özellikle teknolojiyi hayatın hizmetinde kullanmayı misyon edindik. Trafik güvenliği konusunda üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. Bu amaçla etkin bir mobil iletişim sağlayarak araç takip sistemleri kullanıyoruz. Bu sistemler sayesinde periyodik olarak, hem çalışanlarımızın hem de ekosistemimizdeki firmaların trafikte hızlarını takip ediyor, olası ihlallerde ciddi yaptırımlarla sonuçlanan bir disiplin politikası uyguluyoruz. Trafik kazalarının ve ceza raporlarının araştırılmasını sağlayarak, çalışanların geliştirilmesi için gereken aksiyon planlarını belirliyor, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi’ni tüm araç kullanan çalışanlar için zorunlu tutuyoruz. Trafik konusundaki sorumluluğumuzun bir yansıması olarak imza attığımız bu anlamlı deklarasyonun, ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan trafik güvenliğini etkin şekilde sağlamak yönünde önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.”

Vodafone, trafikte güvenlik için ‘6 mutlak kural’ı uyguluyor

Vodafone’un trafik konusunda tüm dünyada belirlediği, ekosisteminde yer alan tüm kurum, kuruluş ve çalışanların kesinlikle uyması gereken 6 Mutlak Kural’ı bulunuyor. Bu kurallardan 4’ü doğrudan trafikte güvenlik ile ilgili:

· Her zaman güvenli ve yasalara uygun şekilde araç kullanırız:her zaman emniyet kemeri takarız.

· Her zaman hız sınırına uyarız.

· Asla elimizde bir mobil cihazla araç kullanmayız.

· Asla alkol veya uyuşturucu etkisi altında çalışmayız.

Vodafone Türkiye de, trafikte güvenlik kapsamında, periyodik olarak araçların trafik güvenliği kontrollerini yapıyor. Servis sunduğu tüm araçlarda, mobil iletişim aparatları kullanılmasını sağlıyor ve araç takip sistemleri kullanılıyor. Vodafone çalışanlarının kullandığı araçlardaki makinelerarası iletişim teknolojisi altyapısıyla da çalışan araç takip servisleri, hız aşımlarında uyarı veriyor.

M2M teknolojisiyle araçlar takipte

Vodafone İş Ortağım kapsamında en çok tercih edilen M2M uygulamalarından biri olan “Araç Takip Sistemi”; şirket araçlarına yerleştirilen özel cihazlar sayesinde araçların konumlarının, internet aracılığıyla haritalar üzerinde anlık olarak takip edilebilmesine fırsat veren bir sistem olarak kullanılıyor. Araç takip sistemi ile araç filosuna ait lokasyon, seyir hızı, katedilen mesafe, yakıt tüketimi, sürüş zamanı ve rota benzeri bilgilerin anlık olarak kontrol edilmesi sayesinde etkin iş takibi, yakıt tasarrufu ve sonucunda operasyonel maliyetler azalıyor. Sürücülere gerçek zamanlı rota ve trafik durum bilgilendirmesi gibi uzaktan destek hizmetlerinin sağlanmasıyla verim artırılıyor. Acil durumlarda ise araçlara ait lokasyon bilgilerinin acil hizmetlerle paylaşılması sayesinde sürücü güvenliği de sağlanıyor. Tüm araçların tek bir merkezden kontrol edilmesi sayesinde de yönetim kolaylığı sağlanıyor.

M2M teknolojisi sayesinde otomotiv çözümlerinde araçlara yerleştirilen sensörler ile mekanik sorunların otomatik olarak tespit edilmesi, değişen yol koşullarına göre ve kaza durumlarında anlık müdahale yapılabilmesi sayesinde her koşulda daha iyi performans sunularak müşteri memnuniyetinin artırılması sağlanıyor. Sürücüler M2M teknolojisiyle yola çıkmadan potansiyel sorunlar konusunda uyarılar alabilmekte ve gidecekleri yolun kar yağışı veya kaza nedeni ile tıkanıp tıkanmadığı ya da yol koşullarında bir değişiklik olup olmadığı konusunda önceden bilgi sahibi oluyorlar. Hava tahmin raporları ve lokasyon bazlı yol bilgisi gibi haber-eğlence hizmetleri sürüş deneyiminin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor. Dijital haritalama ve rotalama hizmetlerinde önde gelen firmalar, navigasyon cihazları için Vodafone’un sunduğu M2M hizmetlerinden faydalanmayı tercih ediyorlar.

Vodafone Türkiye ayrıca, sadece faaliyet gösterdiği ekosisteminde değil, topluma bütünlüklü bir katkı sağlamak amacıyla, iPhone ve Android işletim sistemleri için geliştirdiği, “Vodafone SafetyNet” isimli uygulamasıyla trafik güvenliğindeki önemli noktalara da dikkat çekiyor.

Yazan 22 Mayıs 2013 Çarşamba. Kategori Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME