Windows Live Messenger 10 yaşına bastı

WL-Msngr_v_rgbDünyanın en büyük sanal topluluklarından birine sahip olan Windows Live Messenger 330 milyon kullanıcısı ile Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük nüfusunu oluşturuyor. Türkiye’de 29 milyon Messenger kullanıcısı için yapılan araştırma, modern tüketim alışkanlıklarına sahip bu sanal topluluğun reklam veren ve pazarlama açısından önemli bir hedef kitle olduğunu ortaya koydu.

Bireylere ve kurumlara gerçek potansiyellerini keşfedebilecekleri yazılımlar sunan Microsoft, dünya üzerinde 330 milyonun üzerinde kullanıcıyı birbirine bağlayan Windows Live Messenger’ın 10. yılını kutluyor. Dünyanın en büyük sanal topluluklarından birini oluşturan Windows Live Messenger, 10. yılında Türkiye dahil 59 ülkede ve 36 dilde en çok kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı olarak hizmet veriyor.

5 Eylül 2000’de 1 milyonuncu kullanıcısına erişen, 1 Eylül 2005’te ise 20 milyon canlı bağlantı rekoru kıran Windows Live Messenger, artık her yeni güne 40 milyon canlı bağlantı ile başlıyor. Messenger kullanıcıları bugün Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü nüfusuna sahip sanal bir topluluğun üyeleri olarak birbiriyle iletişim kuruyor ve paylaşımda bulunuyor. Windows Live Messenger, 306 milyon nüfusa sahip ABD’den bile daha büyük bir insan topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

Microsoft Tüketici ve İnternet Hizmetleri Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa, Windows Live Messenger’ın 10. yılıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’de 29 milyon kişiyle, Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci Live Messenger topluluğuna sahibiz. Yaptığımız araştırmalar bize Windows Live Messenger kullanıcılarının dünyaya açık, gezmeyi, alışverişi seven, yeniliklere açık ve trendleri takip eden bir kesim olduğunu gösterdi. Windows Live Messenger, 10. yılında artık herkes için sadece bir iletişim ve paylaşım yazılımı olmanın çok ötesinde merkezi bir bağlantı noktası olarak da önemli bir işlev üstleniyor. Windows Live Messenger kullanıcıları, Live yazılım ve hizmetlerinin zengin olanaklarından yararlanarak içeriklerini oluşturup birbirleriyle paylaşabildiği gibi geniş bir arkadaş ağı üzerinden sosyal etkinliklerini sürdürebiliyorlar.”

Windows Live Messenger için Universal McCann ile birlikte 32 bin kişiyi kapsayan bir araştırma gerçekleştiren Microsoft Türkiye’deki İnternet kullanıcılarının  ayrıntılı bir profilini ortaya koymayı hedefledi. Reklamcılık ve pazarlama  sektörüne önemli püf noktaları veren bu araştırma, tüketim alışkanlıkları ve beğenileri itibarıyla Live Messenger kitlesinin çok zengin, renkli ve yeniliklere açık bir topluluk olduğunu ortaya koydu.

– Katılımcıların % 85’i Windows Live Messenger’i hemen her gün açtıklarını ifade ederken, % 34’ü beş yıldan fazla bir süredir Live Messenger kullandığını söylüyor. 3 yıldan daha uzun bir süre Live Messenger kullananların oranı % 61’in üzerine çıkıyor. Her dört Windows Live Messenger kullanıcısından biri Windows Live Messenger’a bağlanmak için cep telefonunu kullanıyor.

– Yaklaşık % 45’i metropolllerde yaşayan Windows Live Messenger araştırmasına katılanlar, çağdaş Türk insanının da bir profilini çiziyor. Kariyer odaklı, dış görünümüne önem veren, yeniliklere açık ve müzikle ilgilenen bu kesim, araştırmanın alt kırılımlarında yaşamdan ne istediklerini bilen, kararlı insanlar olarak öne çıkıyor.

– Windows Live Messenger araştırmasına yanıt verenlerin % 34’i “Kariyerimde en üst noktaya ulaşmak isterim” derken, “Sadece para kazanmak için değil kariyerim için çalışıyorum” diyenlerin oranı ise % 23’ü buluyor. Her 100 Live Messenger kullanıcısından 23’ü hareketli ve değişim dolu bir yaşam beklentisi içinde olduğunu ifade ederken, “Sıradışı tatilleri severim” diyenlerin oranı da % 14’ü buluyor.

– Yanıt veren Windows Live Messenger kullanıcılarının önemli bir bölümü % 57 oranı ile giyim ve iyi görünme konusundaki duyarlılıklarını araştırmaya yansıttı. Katılımcıların % 23’ü iyi giyimli görünmenin kendileri için önemli olduğunu ifade ederken, % 13’ü belirli bir stil anlayışına sahip olduğunu iddia ediyor. Live Messenger kullanıcısının % 21’i ise giysi alış verişi yapmaktan hoşlanıyor.

Windows Live Messenger’ın 29 milyon kullanıcısının %62’si erkek ağırlıklı olmakla birlikte özellikle son yıllarda kadın kullanıcıların oranı da % 38 ile hızla artış gösteriyor. Kullanıcıların %60’ı 24 yaşın altında. 40 yaş üzeri Live Messenger kullanıcıları, bu topluluğun %8’ini oluşturuyor. Araştırma Türkiye’de artık belli bir yaşın üstündeki insanların da İnternet’ten uzak kalamadığını ortaya koyuyor. 65 yaş üzeri kesimin Live Messenger nüfusu içinde ufak da olsa (%1) bir paya sahip olduğu görülüyor.

Messenger’ın 10.yılı için hazırlanan ve www.messenger10yasinda.com sitesinde ziyaret edilebilen sitede Windows Live Messenger’in 10 yıllık geçmişi hakkında bilgiler yer alıyor. Ayrıca bilgisayar kullanıcılarına haberleşmede kullanılan eğlenceli simgelerden oluşan özel ücretsiz emoticon paketleri sunuyor. Sosyal paylaşım ağları ile ilgili bilgilerin de yer aldığı siteye girenler, çeşitli hediyeleri kazanma şansı da elde edebiliyor.

Messenger ile ilgili ilginç bilgilerinde yer aldığı internet sitesinden bazı seçme bilgiler şu şekilde;

– Günde 3 öğün yemek yer gibi, bir kullanıcı mesaj göndermek için ortalama günde en az 3 kez Windows Live Messenger’a bağlanıyor.
– Sohbet için anlık mesajlaşma (IM) yazılımı kullananların birbirlerine gönderdiği mesaj sayısı günde 9,4 milyarı buluyor.
– Eğer Windows Live Messenger mesajları A 4 boyutlarında kağıtlara geçirilseydi ve bu kağıtlar birbirlerine eklenebilseydi 474 bin km’lik bir yol oluşturacaklardı. Ay ve yeryüzü arasındaki mesafe 405 bin kilometredir.
– Eğer Windows Live Messenger mesajları A 4 boyutlarında kağıtlara geçirilseydi, bu kağıtların toplam ağırlığı 67 bin 900 ton olacaktı.
– Eğer Windows Live Messenger mesajları kağıtlara yazılmış olsaydı, günde 2,8 milyon ağacın kesilmesi gerekecekti. Halen bir ton ofis kağıdı elde etmek için ortalama 24 ağaç kesiliyor. 
– Dünya genelinde ortalama bir Windows Live Messenger kullanıcısı 26,5 yaşında… Ülkelere göre yaş ortalaması 24,5 olan Türkiye’de en genç Windows Live Messenger kullanıcıları topluluğu bulunuyor. ABD ise 32 yaş ortalaması ile en yaşlı Windows Live Messenger topluluğuna sahip olan ülke.
– Windows Live Messenger üzerindeki sohbetlerin dünya genelindeki ortalama süresi 5 dakika. Amerikalılar 4 dakika ile bu ortalamanın altında kalırken Çinlilerin ortalama sohbet süresi 8 dakikaya kadar uzuyor.

Yazan 17 Aralık 2009 Perşembe. Kategori İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME