Yeni 2010 Intel Core işlemci ailesi

Intel_CES_2010Intel Las Vegas’ta düzenlenen CES etkinliğinde kullanıcının performans ihtiyaçlarına göre işlemci hızını ayarlayan akıllı Turbo Boost teknolojisini, ilk 32 nanometrelik işlemcileri ve mevcut PC’lerden iki kat daha hızlı olan Intel Core i5 işlemcilerini tanıttı.

Intel, dizüstü, masaüstü ve gömülü cihazlar için Intel Turbo Boost Technology1‘yi içeren, eşsiz bir entegrasyon ve akıllı performans sunan, tümüyle yeni 2010 Intel Core işlemci ailesini tanıttı. Intel ayrıca üretim prosesinde çığır açan 32 nanometre (nm) kullanılmaya başladığını ve HD grafiğin işlemciye entegre edildiğini duyurdu.

Intel’in duyurduğu  25’ten fazla işlemci, kablosuz adaptör ve yonga seti arasında Intel Core i7, i5 ve i3 işlemciler, Intel 5 Serisi Yonga Seti ve Intel My WiFi özelliklerini içeren Intel Centrino Wi-Fi ve WiMAX adaptörleri yer alıyor. Bu ürünlere bağlı olarak bilgisayar üreticileri tarafından 400’den fazla dizüstü ve masaüstü PC tasarımının, gömülü cihazlar için de 200 tasarımın piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yeni 2010 Intel Core işlemciler, Intel’in ikinci nesil yüksek-k metal geçitli transistörlerini içeren 32 nm prosesi ile üretildiler. Diğer gelişmelerin yan sıra bu teknik, harcanan enerjiyi azaltırken, bilgisayarın hızının artmasına da yardımcı oluyor.

Intel Mimari Grubu’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sean Maloney yeni işlemci ailesi hakkındaki görüşlerini şu sözlerle dile getiriyor: “İlk kez endüstrinin en gelişmiş teknolojisinin kullanıldığı, cazip fiyat kademelerinde ve yaygın kullanım pazarına sunmaya hazır yeni bir Intel işlemci ailesi çıkıyor. Bu akıllı işlemciler kendini şahsi ihtiyaçlara uyarlayarak günlük kullanılan uygulamalar için performansı otomatik olarak artırıyorlar. Kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında performans sağlayan bu işlemciler, ihtiyaç duymadıklarındaysa enerji tasarrufu sağlamak için, işlemci çekirdeklerini kapatarak enerji tasarrufu sağlıyor ve enerji tüketimini azaltıyorlar.”

Yazan 10 Ocak 2010 Pazar. Kategori Donanım, Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME