Yenibiris.com’un İK Anketi

yenibiris_İnsan kaynakları bölümü, organizasyonların yetkinlik gelişimi ve değişim yönetimi gibi konularını yönetiyor. Peki İK’cılar kendilerini ne kadar donanımlı tutuyor ve gelişimlerine ne kadar zaman ayırıyor? Bunun cevabını bulabilmek ve profesyonellerin fikrini almak için Yenibiris.com üyeleri arasında bir anket düzenledi. Anket sonucuna göre, katılımcıların neredeyse yarısı mevcut İK gelişim araçlarını yeterli bulmuyor ve üçte biri de onları etkin bir şekilde kullanmıyor. Yenibiris.com tarafından iki ayda bir yayınlanan iş ve insan kaynakları dergisi Yenibiriş Dünyası son sayısında bunun sebeplerini ve şirketlerden örnek uygulamaları okuyucularla paylaşıyor.

Yenibiris.com’un düzenlediği ankete göre, gelişim araçlarından en etkin bulunanı tecrübe paylaşımları. Bunu İK eğitimleri ve seminerler takip ediyor. Son dönemde yükselişe geçen ancak Türkiye’de hâlâ hak ettiği değeri göremeyen İK bloglarını katılımcıların sadece yüzde 14’ü etkin buluyor.

Ankete katılan katılımcıların çoğu İK gelişiminin stratejik önemini kabul ediyor ve İK gelişim araçlarını daha etkin kullanabiliyor olsa daha stratejik çalışabileceklerini dile getiriyor.

Anketin özeti şöyle ortaya çıkıyor: Katılımcıların, İK’nın gelişimine ve stratejik ortak olmaya inancı tam, ancak bir şekilde gelişim araçlarının etkinliği, kapsamı-derinliği, zamansızlık, önceliklendirememe gibi sebeplerden dolayı bu konularda geri kalınıyor.

Peki, söz konusu araçlar neler?

Kongreler

Yurtdışındakiler sayılmazsa, Türkiye’de iki büyük İK Kongresi var: MCT ve PERYÖN’ün kongreleri. Bu iki kuruluş da gayet kaliteli ve donanımlı konuşmacıları bir araya getiriyor ve sektörün nabzını tutuyor. Peki bu kongrelere 2 gün katılmak yeterli mi? Aslında değil. Bir kongreden iyi bir şekilde yararlanabilmek için yapılması gerekenler şunlar:

Programı önceden edinerek, konuşmacıların ilgi alanları hakkında bilgi sahibi olmak, internet siteleri ve blogları karıştırmak. Bir kişinin konu hakkındaki görüşlerini 1 saatlik konuşmada tamamen kavramak maalesef mümkün değil.
Edinilen bilgilere göre oturum planlaması yapmak, oturumlarda iyi not almak.
En önemlisi edinilen bilgiler üzerinden aksiyon planlamak ve bunları hayata geçirmek. Alınan notların defterlerde kalmaması ve organizasyon için kullanılması çok önemli. Çünkü yatırım ancak öğrenilenler yaşatılırsa, hayata geçirilirse geri dönüyor.
Kongrelerden sonra oluşan networkler çok kıymetli. Böylece hem alınan aksiyonlar karşılaştırılabiliyor hem de sinerji yaratılabiliyor.

Bu kongrelere ek olarak ASTD ve SHRM gibi kuruluşların başını çektiği yurtdışı kongreler de çok çarpıcı etkiler yaratabiliyor. Onlara katılmak dünyadaki trendleri daha iyi anlamak, global network oluşturmak ve yeni fikirlere ulaşmak açısından da faydalı.

Eğitimler

İK üzerine eğitimler ne yazık ki çok az. En sık eğitim yapılan konular işe alım, performans değerlendirme, iş hukuku ve sunum becerileri. Bilinçli eğitim seçimiyle İK profesyonellerinin psikolojinin dinamiklerinden İK pazarlamaya, değişim yönetiminden İK’nın araçlarına farklı konularda bilgi almaları mümkün.

“Benchmark”lar

İnsan kaynakları, disiplin gereği benchmark yapılmaya ticari departmanlara göre daha müsait. Bu da sektörde benchmark yapılmasını kolaylaştırıyor. Bu aksiyonların daha verimli geçmesi ve gerçek bir “paylaşım”dan söz edebilmek için şirketlerin ve İK profesyonellerinin bilgi vermeye açık olup yapıcı şekilde birbirlerini eleştirebilmeleri gerekiyor.

Makaleler

Hem yurtiçi hem yurtdışı akademisyenler, İK konusunda değerli makaleler yayınlıyor. Örneğin, performans değerlendirmedeki hataların, farklı videolar ve “set up”lar ile algısal olarak ölçüldüğünü ve bu sonuçların onlarca değişkene göre farklı farklı açıklandığını ya da iş-özel hayat dengesi kavramının kadınların üzerindeki psikolojik etkilerini ve olası ailesel sorunlara etkilerinin değişkenler bazında açıklandığını bu makaleler aracılığıyla öğreniyoruz.

İK’nın günlük yaşamdaki konularını, aslında yıllar yılı yapılmış bilimsel araştırmalar ortaya koyuyor. İK profesyonellerinin akademik araştırmalar konusunda daha güçlü olması, onları organizasyon içinde de daha etkili kılacağına inanılıyor. Bu gelişime yol açabilecek öneriler arasında, global veri tabanlarına üye olmak, okuma grupları oluşturmak var. Ayrıca her perşembe bir grup İK’cı twitter üzerinden #iksohbeti hashtag’i ile bunu gerçekleştiriyor.

Bloglar

Son dönemin yükselen trendi bloglar, etkin bir paylaşım ortamı sağlıyor. hragenda.net, kaynagiminsan.com, aydancag.com, yetenekvekariyer.com, ikburada.com, sevimdemirel.wordpress.com, banucakar.com, ikhayatiarpaci.wordpress.com, sık güncellenen ve etkin bloglara birkaç örnek.

Yenibiriş Dünyası’nda LCW İK Direktörü Demet Turan’la söyleşi

Özel dosya konusunun dışında, Yenibiriş Dünyası’nın son sayısında LC Waikiki Yurtiçi Mağazacılık İnsan Kaynakları Direktörü Demet Turan’la yapılmış kapsamlı bir söyleşi de yer alıyor. Didem Tekin’in gerçekleştirdiği bu röportajda LCW’nin kariyer fırsatlarından 2023 Liderleri Gelişim Programı’na, çalışan memnuniyeti artırma çalışmalarından yeni eğitim programlarına kadar gündemdeki uygulamaların detayları bulunabilir.

Yazan 20 Mayıs 2013 Pazartesi. Kategori Kariyer, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME